ZAGADKA ROZWIĄZANA

Strzelanina na Pradze. Wpadli do restauracji z karabinami w rękach. Zginął 35-letni „Hiszpan”

2023-08-29 9:12

Dzięki pracy operacyjnej oraz międzynarodowej współpracy, policjanci zatrzymali dwóch członków grupy ząbkowsko-praskiej. Sprawa którą zajmowali się funkcjonariusze z Archiwum X sięga roku 2002. To wtedy, 20 września w jednej z restauracji przy ul. Ząbkowskiej dokonano brutalnego mordu na bossie gangu wołomińskiego.

Warszawa, Praga-Północ. Krwawy mord sprzed 20 lat zakończył się zatrzymaniem sprawców

Przypomnijmy jeszcze raz, 20 września 2002 roku w jednej z restauracji przy ul. Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze-Północ około godziny 21 zamaskowani sprawcy dokonują zaplanowanej egzekucji na jednej z osób należących do konkurencyjnej grupy przestępczej. Padają strzały, po których sprawcy uciekają. Na miejscu ginie „Hiszpan", dawny ochroniarz „Wariata" - jednego z bossów gangu wołomińskiego. Był to odwet grupy grochowskiej na zastrzelenie kilka tygodni wcześniej pod siłownią na Tarchominie jednego ze swoich członków.

Od wydarzeń mija 21 lat. W tym czasie jeden ze sprawców wyjechał za granicę. Wydano za nim międzynarodowy list gończy, który został zrealizowany na terenie Ukrainy. Aby doprowadzić go przed polski wymiar sprawiedliwości wymagana była zgoda Prokuratury Generalnej innego kraju. W lipcu polskie władze otrzymały zgodę.

Sprawcę doprowadzono do prokuratury, gdzie zostały mu postawione zarzuty zabójstwa i działalności w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Drugi ze sprawców został namierzony i zatrzymany 9 sierpnia w stolicy w miejscu pracy. Po ponad dwóch dekadach nie krył zaskoczenia z wizyty policjantów. Zatrzymani sprawcy przebywają aktualnie w areszcie śledczym. Grozi im dożywocie. Postępowanie jest kontynuowane, śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Trzy lata temu policjanci stołecznego Archiwum X zajęli się ponowną analizą całości materiałów. Przeprowadzili badania laboratoryjne zabezpieczonego pierwotnie materiału dowodowego. Skorzystali z nowoczesnych technologii, aby ponowić analizę monitoringu przy wykorzystaniu najnowszego oprogramowania komputerowego. Dzięki temu wytypowali nowych świadków zdarzenia, co wzmocniło materiał dowodowy. Po 2 latach wnikliwej pracy pozwoliło to policjantom na wytypowanie sprawców, a prokuratorowi na wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów.

Sonda
Jaka kara powinna być za morderstwo?