Tak musisz segregować śmieci

2013-05-26 18:36

Chaos przy wprowadzaniu zasad śmieciowej rewolucji zrobił swoje. Wielu warszawiaków nadal nie wie, co czeka nas po 1 lipca i co będziemy musieli robić z wyprodukowanymi przez nas odpadami. "Super Express" przypomina założenia nowego systemu.

Ratusz podzielił produkowane w domach śmieci na kilka rodzajów. I tak w domach i mieszkaniach będziemy wytwarzać odpady suche, wielkogabarytowe, zielone, zmieszane i szkło opakowaniowe. Według ustaleń władz miasta trafiać mają one do trzech pojemników, które staną przy każdym domu czy bloku - czerwonego, zielonego i czarnego.

Do czerwonego półprzezroczystego lub przezroczystego worka trafiać będą odpady segregowane suche, czyli suchy papier, tektura, opakowania plastikowe, kartony po sokach oraz puszki. Do zielonych worków wrzucać będziemy szkło opakowaniowe, czyli szklane butelki i słoiki, ale bez metalowych nakrętek czy kapsli. W czarnych pojemnikach lub workach gromadzić będziemy tak zwane odpady zmieszane, czyli niedające się segregować śmieci komunalne - odpady kuchenne, brudne opakowania, potłuczone szkło czy brudne pieluchy. Reszta - odpady wielkogabarytowe, czyli meble oraz liście czy skoszona trawa - zbierana będzie osobno do specjalnych pojemników ustawianych na osiedlach, a elektrośmieci wozić będziemy do wyznaczonych punktów selektywnej zbiórki.

Odpady w zależności od ich rodzaju odbierane będą z różną częstotliwością. Z wyłączeniem liści i trawy, które zbierane mają być raz w miesiącu, od maja do listopada, zależeć ona będzie też od rodzaju nieruchomości. Do mieszkańców domów jednorodzinnych śmieciarki przyjadą raz w miesiącu po odpady wielkogabarytowe, suche i szkło oraz raz na dwa tygodnie po odpady zmieszane. Z altanek śmietnikowych w budynkach wielorodzinnych odpady suche odbierane będą raz w tygodniu, szkło i odpady wielkogabarytowe raz w miesiącu, a odpady zmieszane dwa razy w tygodniu. Ale uwaga! To minimum. - Firmy będą odbierać śmieci w zależności od potrzeby. Same będą uzgadniać z administracjami i właścicielami odpowiadającą mieszkańcom częstotliwość - przypomina Agnieszka Kłąb, rzecznik Ratusza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki