Podwyżka cen za wodę i ścieki w Warszawie

i

Autor: ŁUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS Zdjęcie ilustracyjne

RACHUNKI CORAZ WYŻSZE!

Woda i ścieki w Warszawie zdrożały. Znamy plan podwyżek na kolejne trzy lata! Najwyższa w 2023 roku

2023-02-03 5:18

Warszawiacy zapłacą wyższe opłaty za wodę i ścieki. Obowiązują już w Warszawie nowe stawki. Wody Polskie zaakceptowały wniosek warszawskich wodociągów, by podnieść ceny. Będą one rosły przez trzy lata do 2025 roku. W 2023 roku podwyżka jest najwyższa – wyniesie ponad 10 proc. Ile zatem zapłacą warszawiacy średnio miesięcznie? Z jak wysokimi rachunkami muszą się liczyć mieszkańcy stolicy?

Wody Polskie dały zgodę na podwyżkę w Warszawie

Gdy pod koniec 2022 roku pisaliśmy, jakich podwyżek warszawiacy mają się spodziewać w 2023 roku, wniosek o nowe taryfy złożony przez MPWiK nie był jeszcze zaakceptowany przez regulatora – Wody Polskie. Decyzja przyszła wkrótce. Podwyżki za wodę i ścieki weszły w życie 27 stycznia. Zatem luty jest pierwszym miesiącem, w którym warszawiacy odczują podwyżkę w rachunkach. Podwyżki dotykają nie tylko Warszawę, ale także kilka ościennych gmin - Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock, Wieliszew oraz Piastów i Pruszków.

O ile wyższe rachunki za wodę i ścieki?

Wodociągi podzieliły wzrost opłat na trzy lata. Mieszkańcy Warszawy i okolic zapłacą więc w 2023 r. - 4,29 zł za metr sześcienny wody oraz 6,59 zł za metr ścieków - łącznie 10,88 zł. W 2024 roku stawka urośnie do 11,46 zł za m.sz. A w 2025 roku - 11,98 zł. Rachunki za czynsz w części dotyczącej wody i kanalizacji wzrosną więc w pierwszym roku o 10,5 proc., w drugim o 5,3 proc., a w trzecim 4,5 proc. Przy założeniu średniego miesięcznego zużycia na poziomie 3,89 m.sześć. na osobę, dwuosobowa rodzina - według szacunków MPWiK - zapłaci w tym roku około 7,40 zł więcej miesięcznie, trzyosobowa - około 11 zł miesięcznie a czteroosobowa prawie 15 zł miesięcznie.

Dlaczego wyższe opłaty? MPWiK uzasadnia

Czym MPWiK uzasadnia podwyżki cen wody? Tak jak wszyscy - kryzysem gospodarczym i drastycznym wzrostem kosztów działalności.

- Przypominam jednak, że w 2018 r. obniżyliśmy wcześniejsze taryfy. A obecna podwyżka nie dosięga nawet stawek obowiązujących przed 2018 rokiem – wyjaśnia rzecznik MPWiK Marek Smółka. - W Warszawie to pierwsza zmiana taryfy na wyższą od 2012 roku - dodaje Marek Smółka.

I zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 15 lat miejska spółka wydała na rozwój infrastruktury niemal 9 mld zł. Za te pieniądze wybudowano lub zmodernizowano łącznie ponad 1378 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Warszawie i okolicach. A wieloletni plan inwestycyjny MPWiK przewiduje do 2030 roku kolejne rozwojowe projekty za ponad 4,3 mld zł. W większości zostaną one sfinansowane z wpływów z opłat za wodę i ścieki.

Sonda
O ile procent zwiększyły ci się w 2023 roku rachunki za prąd, gaz, wodę i czynsz? W porównaniu do opłat sprzed roku
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany