Bogusław Linda miał zagrać z Meryl Streep! Przeszkodziła Służba Bezpieczeństwa, tego żądania nie mógł spełnić

2023-01-27 14:48

Bogusław Linda niewątpliwie należy do największych gwiazd polskiego kina. Aktor przez lata stworzył wiele niezapomnianych kreacji na szklanym ekranie. Okazuje się, że w swoim czasie miał on ogromną szansę zawojować również rynek amerykański. Linda mógł wystąpić w głośnym filmie u boku samej Meryl Streep! Komunistyczna Służba Bezpieczeństwa i godna pochwały niezłomność, w trzymaniu się swych życiowych zasadach, stanęła jednak temu na przeszkodzie.

Meryl Streep, Bogusław Linda

i

Autor: Shutterstock, Baranowski/Akpa Meryl Streep, Bogusław Linda

Ależ ten czas leci! Swoją karierę na szklanym ekranie Bogusław Linda rozpoczął już (to nie żart) 50 lat temu! To wówczas, jako student krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, wystąpił na planie popularnego serialu "Czarne chmury". Debiut okazał się być udany, gdyż po nim posypały się do niego różnego rodzaju propozycje. Aktor szybko budował swoje nazwisko w świecie filmu i już w latach 80. uważano, że ma on ogromny potencjał na międzynarodową karierę. Był tylko jeden, dość istotny problem...

Na przełomie lat 70. i 80. Linda znalazł się na celowniku komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze tejże służby latami namawiali do do podjęcia współpracy, ale on uparcie odmawiał współpracy z PRL-owskim aparatem represji. W pewnym momencie (w 1983 r.) aktor miał w tamtych latach możliwość wystąpienia u boku Meryl Streep (która już wtedy miała na koncie dwa Oscary!). Rola w "Miłości w Niemczech" Andrzeja Wajdy była jednak związana z koniecznością wyjazdu z Polski. Linda, choć złożył wniosek o wydanie paszportu, spotkał się z odmową ze strony władz PRL-u.

- Miałem zagrać u Wajdy z Meryl Streep. I chodziło o paszport, o te jakieś pieniądze, marki, a ja nie miałem ani grosza, ani na moje dzieci, ani na nic, k***a, nie miałem pieniędzy. I wtedy oni (funkcjonariusze SB - przypis red.) mówią, że dobrze - puszczą mnie, dadzą paszport i marki, ale jak będę kablował. Donosił - wspominał Linda na kartach książki "Zły chłopiec".

Co ciekawe, wiadomość o problemach z obsadą "Miłości w Niemczech" dotarła też za ocean. Meryl Streep uznała, że bezpieczniej dla jej kariery będzie, jeśli zamiast w filmie, któremu uważniej przyglądają się komuniści z Polski, zagra w innym obrazie (dzięki temu możemy ją oglądać w "Pożegnaniu z Afryką").

W galerii poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda córka Bogusława Lindy:

Sonda
Jakim aktorem jest, Twoim zdaniem, Bogusław Linda?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki