Pogrzeb Magdaleny Cwen-Hanuszkiewicz. Aktorka spoczęła obok męża w Alei Zasłużonych [ZDJĘCIA]

2024-03-01 16:45

Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz zmarła 21 lutego br. Wdowa po Adamie Hanuszkiewiczu od roku walczyła z chorobą nowotworową. Po uroczystościach pożegnalnych urnę złożono w grobie męża w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W ostatniej drodze aktorce towarzyszyli poza rodziną, również przyjaciele i znajomi ze świata kultury.

Pogrzeb Magdaleny Cwen-Habnuszkiewicz. Skromna uroczystość na warszawskich Powązkach

O śmierci aktorki, w niemal kilka minut po jej odejściu, poinformował polityk i działacz społeczny, Andrzej Golimont, on także przekazał informacje o dacie miejscu pochówku. Ostatnie pożegnanie Magdaleny Cwen-Hanuszkiewicz miało miejsce w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Urnę z prochami aktorki zdobiły białe lilie oraz szarfa z napisem "Kocham Cię — Adaś, Twój Synek Bździnek". Po uroczystościach prosta urna z jasnego marmuru została złożona w grobie w Alei Zasłużonych. W ceremonii wzięli udział bliscy. Wśród żałobników pojawili się między innymi Daniel Olbrychski z żoną, Beata Kawka i Andrzej Niemirski.

Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz - życie i kariera

Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz była aktorką teatralna, filmowa i telewizyjną. Ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi. Grała na wielu wspaniałych scenach, w  Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Narodowym w Warszawie i warszawskim Teatrze Nowym oraz w Rampie. W telewizji można ją było oglądać m.in. w "Barwach szczęścia", "Na dobre i na złe", "Klanie" i "Na Wspólnej".

Adama Hanuszkiewicza poznała, gdy starała się o angaż  w warszawskim Teatrze Narodowym. To wybitny reżyser poleciła jej zmodyfikować nazwisko,. "Jak na skrzydłach pojechałam do Warszawy. Wchodzę do gabinetu dyrektora Hanuszkiewicza, oczywiście na miękkich nogach, i przedstawiam się: «Nazywam się Magdalena Cwen…». «A cóż to za nazwisko – Cwen?! U mnie będzie się pani nazywała Cwenówna!». I tak zmieniłam nazwisko i tego się będę do końca życia trzymać!" - opowiadała w rozmowie z Vivą. Magdalena Cwenówna była czwartą żoną Adama Hanuszkiewicza. Małżeństwem byli od 1990 do 2011, czyli do śmierci znakomitego aktora i reżysera.

Galeria: Pogrzeb Magdaleny Cwen-Hanuszkiewicz. Tak pożegnano aktorkę

Pogrzeb Ewy Wanat. Nie pochowano jej w trumnie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki