Śpiewała razem z Korą i Krajewskim. Zmarła po ciężkiej chorobie 15 tysięcy kilometrów od Polski. Ma maleńki grób

2024-03-01 6:31

Teresa Haremza (+44 l.) zmarła w 1996 roku po długiej walce z nieuleczalną chorobą. Została pochowana na cmentarzu Macquarie Park w North Ryde nieopodal Sydney, gdzie wyemigrowała w 1982 roku. Z mężem, fotografikiem Grzegorzem Haremzą miała córkę, Julię (40 l.). W latach 70. występowała na scenie razem z Olgą "Korą" Sipowicz, Markiem Grechutą, Sewerynem Krajewskim i Katarzyną Adamiak.

Teresa Haremza

i

Autor: TVP Kultura/www.dailymotion.com

Teresa Haremza (z d. Iwaniszewska) debiutowała jako 18-latka na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, zdobywając tam Nagrodę Dziennikarzy. W czasach studiów na Uniwersytecie Wrocławski, wokalistka pochodząca z Kędzierzyna-Koźla, współpracowała z zespołem spod znaku poezji śpiewanej „Poe”. W kwietniu 1975 r. zdobyła dwie nagrody rektorskie na XII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Zauważył ją wtedy Marek Grechuta, dzięki któremu trafiła do Teatru STU, gdzie poznała m.in. zespół Maanam. 

W 1978 roku wystąpiła w widowisku muzycznym "Pieśni miłości i nienawiści" z piosenkami Leonarda Cohena przetłumaczonymi przez Macieja Zembatego i Macieja Karpińskiego. Pojawili się tam Roman Wilhelmi, Halina Golanko, John Porter, Andrzej Poniedzielski, Marek Jackowski, "Kora", Jan Kanty Pawluśkiewicz i Katarzyna Adamiak. Teresa Haremza z powodzeniem występowała także na festiwalu w Opolu, wspólnie z Sewerynem Krajewskim.

We wrześniu 1981 roku piosenkarka wraz z mężem i przyjaciółmi znalazła się w Holandii, a następnie w Niemczech, gdzie dowiedziała się o stanie wojennym w Polsce. Pojawiła się wówczas w audycji Radia Wolna Europa. W 1982 roku wyemigrowała do Australii i zamieszkała w Sydney, gdzie zmarła. Jej grób jest bardzo maleńki, płyta z personaliami umieszczona w zieleni i kwiatach. W serwisie Find a Grave umieścił go Dariusz Łaniewski.

Grzegorz Haremza obecnie ma drugą żonę, Annę i jest wielkim miłośnikiem rejsów i żeglarstwa. 

Smutny grób polskiego piosenkarza oraz zabawne epitafia. Niezapomniani [WIDEO]

Grób Teresy Haremzy w Australii

i

Autor: Dariusz Łaniewski/www.findagrave.com
Groby znanych Polaków na obczyźnie. Polskie seksbomby zmarłe zagranicą

QUIZ: Znasz te piosenki? Która artystka wylansowała ten hit w czasach PRL?

Pytanie 1 z 14
„Szparka sekretarka”
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki