Zenek Martyniuk kończy 53 lata! Jak wyglądały początki kariery "króla disco polo"? Pochodzi z Gredel

2022-06-23 17:59
Zenek Martyniuk kończy 53 lata! Jak wyglądały początki kariery króla disco polo? Pochodzi z Gredel
Autor: AKPA/Piętka

Zenek Martyniuk obchodzi dziś (23.06.2022) 53. urodziny! Z tej okazji przypominamy początki kariery autora hitów takich jak "Zaczarowana wyspa" czy "Przez twe oczy zielone". Skąd pochodzi i w jaki sposób zdobył miano polskiego "króla disco polo"? Zespół Martyniuka, Akcent, wypuścił też wczoraj nowy teledysk do letniego hitu "To ja ciebie wołam". Znajdziecie go w tekście!

53. urodziny Zenka Martyniuka. Akcent wypuścił nowy teledysk do "To ja ciebie wołam"

Na swoje 53. urodziny Zenek Martyniuk postanowił zrobić prezent swoim fanom. Wczoraj zespół Akcent opublikował nowy teledysk do jednego ze swoich ostatnich hitów. "To ja ciebie wołam" będziecie mogli posłuchać poniżej! A jak zaczynał swoja karierę "król disco polo"?

Zenek Martyniuk pochodzi z Gredel, niewielkiej miejscowości w województwie podlaskim. Czego mogliście nie wiedzieć, wokaliście po narodzinach nie wróżono dużych szans na przeżycie. Urodził się zbyt mały! Na świat przyszedł w okresie żniw. Jak wspominał, kiedy jego dziadek musiał zostać z nim, kiedy reszta rodziny pracowała w polu, przeraźliwie płakał i krzyczał. To właśnie podsunęło nestorowi rodu pomysł, że jego wnuk może zostać w przyszłości "śpiewakiem".

Zenek Martyniuk występował na scenie już w wieku 14 lat. Jak wyglądały początki zespołu Akcent?

Dziś Zenek Martyniuk to już milioner, który nie musi parać się pracą fizyczną. Wciąż jednak zachował naturalną skromność i nie wykazuje słabości do życia na wysokim poziomie. Na stałe mieszka razem z żoną, Danutą Martyniuk, w Grabówce pod Białymstokiem, gdzie wspólnie cieszą się ciszą i spokojem. Po ich codzienności trudno by było wywnioskować, że chodzi o jedną z największych gwiazd polskiego disco polo!

A wszystko zaczęło się, gdy Martyniuk miał zaledwie... 14 lat. To właśnie wtedy rozpoczął pierwsze występy na scenie z zespołem Akord oraz Centrum. Choć termin "disco polo" nie wszedł jeszcze wtedy do mainstreamu, grali wszystko, co było aktualnie popularne wśród szerokiej publiczności. Muzyka inspirowały zwłaszcza duże postacie polskiej piosenki, takie jak Maryla Rodowicz czy Halina Frąckowiak.

W 1989 roku razem z Mariuszem Aniejkiem założył zespół Akcent. Jak łatwo się domyśleć, było to połączenie nazw "Akord" i "Centrum". Dziś zespół ma w swojej dyskografii 16 albumów. Najbardziej rozpoznawalnym hitem Zenka Martyniuka pozostaje jednak wydany w 2014 roku utwór "Przez twe oczy zielone". O fenomenie zespołu i jego znanego wokalisty opowiada także film, oparty na biografii Martyniuka, zatytułowany po prostu "Zenek".

Co ciekawe, wokalista, choć wiele pracy wkłada w układanie prostych, wpadających w ucho linii melodycznych refrenu, stroni od występów tanecznych. Z jakiego powodu? Jak podkreślał w wywiadach, nie lubi i nie umie tańczyć. 

Jacek Rozenek przez blisko dwa lata walczył o powrót do zdrowia po rozległym udarze mózgu. Swoja historię opisał w nowej książce! Jak ma się dziś? Tego dowiecie się w naszej galerii zdjęć poniżej.

Kuba Urbański z grupy Playboys nie wierzył, że jego żona jest w ciąży!
Sonda
Jesteś fanem Zenka Martyniuka?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE