BEZCZELNOŚĆ? Aktorka z "Na Wspólnej" chce odszkodowań za ŻAŁOBĘ NARODOWĄ

2019-02-15 19:22

Od północy z czwartku na piątek trwa żałoba narodowa z powodu śmierci Jana Olszewskiego, ale nie wszystkim się to podoba. Jedną z niezadowolonych jest aktorka Agata Załęcka (36 l.), znana z takich produkcji jak „Na sygnale” oraz „Na Wspólnej”.

Żałoba narodowa

i

Autor: KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER Żałoba narodowa

Aktorka opublikowała na swoim Instagramie post, w którym najwidoczniej wyraża niezadowolenie z powodu wprowadzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoby narodowej z powodu śmierci Jana Olszewskiego. Aktorka napisała: „Jestem »za« odszkodowaniami dla artystów za odwoływanie spektakli z powodu żałób narodowych!”. Według Załęckiej artyści tracą swoje pensje, a często zdarza się, że termin spektaklu nie jest przesuwany na inny termin, tylko odwoływany.

Załęcka

i

Autor: Instagram

Słowa aktorki wywołały mocny sprzeciw internautów. „To dla was, artystów, nie ma już żadnej świętości? Kasa mimo wszystko?” zastanawia się jedna internautka. „Odchodzą osoby ważne z punktu widzenia i historii i patriotyzmu i relacji społecznych. Olszewskiemu żałoba narodowa w ramach upamiętnienia i godnego pożegnania należy się jak koniowi owies. A z całym szacunkiem ale nie wszystko przekłada się na pieniądze. Jak mamy wychowywać patriotów jak takie wzorce mają do naśladowania” tłumaczy. „O matko, to jednak prawda to co mówią o artystach! Szok!” - skomentował inny.

“Syty głodnego nie zrozumie. Jeśli artysta nie ma miesięcznej pensji a wynagrodzenie od spektaklu i musi wyżywić rodzinę oraz zapłacić rachunki to kto na tym traci? To jest wolny zawód. Wynagrodzenie od spektaklu, a czasem takich spektakli dwa lub trzy w miesiącu.. Niestety, gdy spektakl jest odwoływany nie z naszej winy tracimy zarobek i nikt nam go nie zwraca a rachunki trzeba płacić” - broniła się aktorka.

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego rozpoczęła się o północy z czwartku na piątek i potrwa do dnia pogrzebu byłego premiera, czyli do soboty. Żałoba narodowa zakończy się 16 lutego o godzinie 19.00. W czasie trwania żałoby narodowej flagi państwowe są opuszczane do połowy masztu i przepasane kirem żałobnym, odwołane są imprezy masowe, koncerty, zabawy, a także imprezy sportowe. Muzyczne stacje radiowe i telewizyjne zmieniają program i nadają stonowane piosenki. Bywa, że zmienia się także program w telewizji. Zapisy dotyczące żałoby narodowej są zawarte w ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. A wprowadza ją prezydent na podstawie rozporządzenia. 

Były premier Jan Olszewski zmarł w wieku 89 lat 7 lutego w późnych godzinach wieczornych. Pogrzeb Olszewskiego odbędzie się w sobotę 16 lutego, polityk zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych, a pogrzeb będzie miał charakter państwowy. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki