Bohdan Smoleń. Tragiczna śmierć syna i żony i straszna choroba. Tak wygląda grób gwiazdora kabaretu Tey i "Świata według Kiepskich"

2021-06-09 6:24
Bohdan Smoleń będzie miał swój pomnik w Poznaniu!
Autor: Fot. Wikipedia Bohdan Smoleń będzie miał swój pomnik w Poznaniu!

Gdyby żył obchodziłby 9 czerwca 74, urodziny. Bohdan Smoleń (+69 l.) był jednym z najpopularniejszych polskich satyryków, piosenkarzy i aktorów. Największą popularność przysporzły mu występy w kabarecie Tey oraz gra w serialu "Świat według Kiepskich", gdzie wcielał się w rolę listonosza Edzia. Z wykształcenia Smoleń był zootechnikiem po Akademii Rolniczj w Krakowie. Zakładał tam kabaret Pod Budą. Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania w 1978 roku.

Po 7 latach występów odszedł z kabaretu i zajął się karierą wokalną. Wspólnie z Krzysztofem Krawczykiem (+74 l.). nagrał kilka humorystycznych piosenek - m.in. "Mężczyzna po czterdziestce" i "Dziewczyny, które mam na myśli" do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa "To all the girls I loved before". Zaczął występować także w filmach. Zagrał m.in. w "Filipie z konopii", "Cesarskim cięciu" i "Panu Kleksie w kosmosie". Wspólnie z żoną Teresą (+40 l.) prowadził w Poznaniu sklep zoologiczny.

Wielka tragedia życiowa

Wszystko zmieniło się w kwietniu 1990 roku. Syn Bohdana Smolenia, Piotr (15 l.), powiesił się z nieznanych przyczyn. - To było kilkaset metrów od domu. Poszedł do kolegi, któremu pożyczył kasety kabaretu "Tey" i już nie wrócił – opowiada łamiącym się głosem w programie "Niepokonani" Krzysztofa Ziemca (54 l.).  To satyryk on znalazł ciało syna. – Przykryłem ciało i czekałem na policję, wiedząc, że zadadzą mi mnóstwo pytań, na które nie znałem odpowiedzi - dodał. Niespełna rok póżniej życie odebrała sobie żona satyryka, która nie mogła pogodzić się ze śmiercią syna. Bohdan Smoleń popadł w depresję i na jakiś czas zrezygnował z publicznych występów. Wiedział jednak, że musi żyć dla dwóch swoich pozostałych synów - Macieja (48 l.) i Bartosza (42 l.).

Listonosz Edzio

Smoleń wznowił karierę i w połowie lat 90. przerzucił się na disco polo. Przez 5 lat prowadził także program "Ludzie listy piszą" na antenie TVP Polonia. Występował w różnych kabaretach i pisał satyryczne bajki. Pojawił się w "13 posterunku", aż przyszła pamiętna rola listonosza Edzia, który w "Świecie według Kiepskich" przynosił rentę dla babki Rozalii (Krystyna Feldman, +90 l.). W 2007 roku założył Fundację Stworzenia Pana Smolenia”, która zajmuje się hipoterapią dla dzieci. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia w serialu Polsatu pojawiał się coraz rzadziej. W styczniu 2010 roku tuż po zakończeniu zdjęć do kolejnego sezonu, doznał zawału serca w pokoju hotelowym. Po raz ostatni w "Kiepskich" zagrał w 2015 roku.

Straszna choroba i śmierć

Aktor był nałogowym palaczem, potrafił wypalić kilka paczek papierosów dziennie. W 2008 roku przeszedł przewlekłe zapalenie płuc oraz pierwszy wylew. Dwa lata póżniej miał kolejny. W lutym 2015 roku trafił do szpitala z powodu kłopotów z oddychaniem, a miesiąc póżniej doznał trzeciego wylewu. W wyniku złego stanu zdrowia był sparaliżowany i poruszał się na wózku inwalidzkim. Praktycznie stracił także mowę. Zmarł w grudniu 2016 roku. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Przeźmierowo koło Poznania, obok tragicznie zmarłych - syna i żony. 11 czerwca w Poznaniu ma zostać odsłonięty pomnik Bodana Smolenia, którego autorem jest Piotr Socha. Monument stanie na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową.

Poznań: Teraz każdy będzie mógł usiąść z legendą. Bohdan Smoleń doczekał się pomnika. Odsłonięcie ławeczki [WIDEO]

Za tydzień Katarzyna Łaniewska (+87 l.)

Grób Bohdana Smolenia. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE