Nie żyje Jerzy Gruza. Twórca "Czterdziestolatka" miał 87 lat

2020-02-16 11:50 MGa
Jerzy Gruza nie żyje
Autor: Kurnikowski/Akpa Jerzy Gruza

Informacyjna Agencja Radiowa poinformowała, że w Warszawie w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, twórca takich hitów telewizyjnych jak "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek". Wiadomość o śmierci Gruzy podało także Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jerzy Gruza pod koniec listopada trafił na OIOM, po tym jak spadł ze schodów. - Nie jest dobrze, cały czas jestem w szpitalu, badają mnie. Mówią, że nieprędko wyjdę, bo potrzebne jest leczenie. Nie jestem w gipsie, ale leżę na OIOM, bo mam różne dolegliwości - mówił reżyser w grudniu "Super Expressowi".

Jerzy Gruza karierę filmową rozpoczął pod koniec lat 50., reżyserując spektakle telewizyjne.  Dla Telewizji Polskiej przygotowywał także programy rozrywkowe, muzyczne festiwale. Wyreżyserował takie produkcje jak: "Wojna domowa", "Dzięcioł", "Czterdziestolatek", "Pierścień i róża", "Tygrysy Europy" i "Gulczas, a jak myślisz". Kilka miesięcy przed śmiercią zrealizował ostatni swój film pt. "Dariusz". Sporadycznie występował także w swoich filmach.

Jerzy Gruza był trzykrotnie żonaty. Z pierwszą żoną Jadwigą miał syna. Drugą była anglistka Natalia, a z trzecią, aktorką Grażyną Lisiewską (66 l.), znaną z roli laborantki Marioli w serialu "Czterdziestolatek", miał syna Pawła (43 l.), prawnika. 

Jerzy Gruza trafił na OIOM! Nic nie zapowiadało tragedii

Najnowsze