Archiwalny wywiad Jarosława Kaczyńskiego. Nie zgadniesz, kim chciał być 30 lat temu

2021-06-19 15:14
Jarosław Kaczyński w filmie Teresy Torańskiej - My, Oni, Ja z 1994 roku
Autor: Teresa Torańska - My, Oni, Ja"

Jarosław Kaczyński, choć do niedawna był szeregowym posłem, przez wielu uważany jest za najważniejszego polityka w Polsce. Obecny wicepremier ds. bezpieczeństwa jest zarazem prezesem partii Prawo i Sprawiedliwość, która od 2015 zdominowała polską politykę. 18 czerwca prezes Kaczyński obchodził 72-urodzniny. To dla prezesa "ostatnia prosta", gdyż już w ubiegłym roku głowa PiS zadeklarowała, że na najbliższej konwencji będzie kandydował na stanowisko szefa partii po raz ostatni. Czy wtedy spełni się marzenie prezesa z przed wielu lat?

W 1994 r. dziennikarka Teresa Trojańska przeprowadziła wywiad z Jarosławem Kaczyńskim. Materiał zrealizowano na potrzeby filmu "My, Oni, Ja", w której politycy byłego obozu "Solidarności" podsumowują pierwsze pięć lat po przemianach ustrojowych z 1989 r. Dla Teresy Trojańskiej wypowiadają się m.in. Jan Krzysztof Bielecki, Leszek Balcerowicz i Jacek Merkel.

Ale żaden z gości nieżyjącej już dziennikarki, nie przebije rangą Jarosława Kaczyńskiego. Zobaczcie film poniżej. 

>[NIE PRZEGAP]: Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu! Wiemy kiedy, decyzja zapadła

Jarosław Kaczyński w 1994: "Chcę być emerytowanym zbawcą narodu"

Wywiad przeprowadzono w momencie, gdy Jarosław Kaczyński wylądował poza Sejmem (do parlamentu dostanie się z list AWS w 1997) i znajdował się w politycznym dołku. Jednak trzeba oddać ówczesnemu liderowi Porozumienia Centrum, że miał olbrzymie ambicje, obecny polityczny niebyt traktował jako "kłopoty przejściowe". Wówczas prezes PiS miał 45 lat. 

To kim chciałbyś być. Minister sprawiedliwości? Premier? Prezydent? - pyta dziennikarka.

Ja chciałbym być emerytowanym zbawcą naroduodpowiada Kaczyński. 

Emerytowanym, to znaczy chciałbyś mieć 65 lat? - dopytuje Trojańska. 

Nie, nie. Chciałbym mieć 45 lat, tyle co mam - precyzuje Kaczyński, który następnie powiada, że choć lubi spokojne życie, to chciałby zostać "szefem silnej, bardzo wpływowej, rządowej, to znaczy współtworzącej albo tworzącej rząd partii". 

To ostatnie Jarosławowi Kaczyńskiemu się udało. Lecz o tym, czy Polska traktuje Kaczyńskiego jako zbawiciela narodu? To niech prezes rozliczy we własnym sumieniu. 

WIĘCEJ W "SUPER EXPRESIE"

>Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu! Wiemy kiedy, decyzja zapadła

Express Biedrzyckiej - Paweł Kukiz: Kaczyński nie będzie mnie trzymał za pysk
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze