Będą zmiany w konstytucji?! Premier zaproponuje pakiet nowych pomysłów

i

Autor: AP/Michel Euler; Shutterstock Będą zmiany w konstytucji?! Premier zaproponuje pakiet nowych pomysłów

Będą zmiany w konstytucji?! Premier zaproponuje pakiet nowych pomysłów

2022-03-21 12:26

Premier Mateusz Morawiecki zaproponuje pakiet zmian w konstytucji, m.in. wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię oraz możliwość konfiskaty majątków oligarchów, zapowiedział w poniedziałek 21.03.2022 rzecznik rządu, Piotr Müller. Proponowany pakiet zmian ma być dyskutowany w czasie spotkania szefa rządu z opozycją. W KPRM w poniedziałek rano rozpoczęło się spotkanie premiera z liderami ugrupowań parlamentarnych na temat sytuacji w Ukrainie.

Premier Mateusz Morawiecki zaproponuje w poniedziałek podczas spotkania z opozycją pakiet wymagający zmian w konstytucji, poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. - Przed chwilą premier Mateusz Morawiecki przedstawił kilka punktów, które są przedmiotem dzisiejszej dyskusji na posiedzeniu, która odbywa się w Kancelarii Premiera i dotyczą kwestii, które wymagałyby dla ich wdrożenia zmiany konstytucji - przekazał na briefingu w związku z tym spotkaniem rzecznik rządu. Jaki zmiany miałyby zostać wprowadzone? 

Zmiany w konstytucji. Jakie są propozycje zmian?

Po pierwsze w sytuacji, w której Rosja grozi bezpośrednim atakiem na inne kraje UE, a w perspektywie również na Polskę, na kraje bałtyckie, które do tej pory cieszyły się wolnością i bezpieczeństwem, polskim obowiązkiem jest przygotowanie polskiej armii w błyskawicznym tempie do możliwości takiego ataku. - Dlatego proponujemy, aby z reguł finansowych wyłączyć finansowanie kwestii związanych z armią. Polska armia musi być w błyskawiczny sposób doposażona na najwyższym poziomie. Dlatego jedną z propozycji zmian w konstytucji będzie wyłączenie z progu zadłużenia publicznego wydatków na armię, na zbrojenia, po to, by się przygotować na potencjalny atak Federacji Rosyjskiej - zaznaczył Müller.

Drugą kwestią, która wymaga zmiany konstytucji jest propozycja, która pozwala na to, by na terenie Polski "konfiskować majątki oligarchów rosyjskich, konfiskować wszystkie majątki podmiotów, osób prywatnych, które są zaangażowane we wspieranie działań Federacji Rosyjskie, w szczególności tych, które zostały objęte sankcjami ze strony Unii Europejskiej, które są elementem sankcji międzynarodowych. Trzecim elementem jest kwestia wprowadzenia dodatkowego opodatkowania dla podmiotów, które kontynuują swą działalność gospodarczą na terenie Rosji, przekazał rzecznik rządu.

ZOBACZ: Podali nazwisko NASTĘPCY Putina! Budzi GROZĘ! Kim jest Aleksandr Bortnikow?

Spotkanie premiera Morawieckiego z opozycją

Rzecznik odniósł się także do przeprowadzonej w KPRM rozmowy premiera z liderami partii politycznych. - Liczę na to, że te propozycje zostaną zaakceptowane. My jesteśmy otwarci też na te korekty do tego, co proponujemy - mówił. - Do zmiany konstytucji potrzebna jest większość 2/3 głosów w polskim Sejmie i większości w Senacie - w związku z tym do takich zmian potrzebne są głosy opozycji, ale nie wyobrażam sobie, aby jakakolwiek rozsądna partia polityczna w Polsce odmówiła zmiany w konstytucji w zakresie zabezpieczenia Polski poprzez inwestowanie w armię - to jest jedna rzecz i druga, żeby nie była za tym, żeby konfiskować majątki tych osób, które wspierają machinę wojenną Władimira Putina i Rosji - przecież te osoby w tej chwili finansują bomby, które spadają na ukraińskie miasta, a w przyszłości może będą finansowały bomby, które będą spadały na miasta europejskie"- podkreślał i wskazał, że należy wychodzić poza szablony, które są dotychczas.

Zmiany w konstytucji. Jak jest teraz? 

Zgodnie z art. 216. ust. 5 konstytucji, nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto. Z kolei art. 47 stanowi, że przepadek rzeczy może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. Projekt ustawy o zmianie Konstytucji RP może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej przepisy rozdziałów I, II (dotyczy on wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela) lub XII Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu tej ustawy

Sonda
Czujesz się bezpiecznie w Polsce?
Express Biedrzyckiej - Aleksander Kwaśniewski: Putin jest zdemoralizowany. Marzenie o wielkiej Rosji zawsze go podniecało