Wojsko Polskie

i

Autor: włodi flickr.com Wojsko Polskie

Powrót obowiązkowego poboru do wojska? Błaszczak przedstawił KONKRETNE plany działań!

2022-02-22 12:52

Wojna na Ukrainie wisi w powietrzu. Władimir Putin uznał niepodległość samozwańczych republik i wysłał tam swoje wojska. Reszta państw zaczyna wdrażać działania. W Polsce zaczyna powracać temat przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił plany dotyczące Wojska Polskiego.

Błaszczak planuje szybkie zwiększenie liczebności Wojska Polskiego

Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej, udzielił wywiadu Polskiemu Radiu. Przedstawił tam szczegóły nowego projektu ustawy o obronie ojczyzny, która zastąpi ustawę z 1967 roku, a więc jeszcze z czasów komunistycznych. Głównym celem jest zwiększenie nakładów na rozwój Wojska Polskiego.

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o obronie ojczyzny. Przewiduje on m.in. szybszy wzrost nakładów obronnych w odniesieniu do PKB, nowe źródła ich finansowania, możliwość nabywania sprzętu przez wojsko w drodze leasingu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: STAŁO SIĘ, Rosja ruszyła na Ukrainę! Orędzie Putina mówi WSZYSTKO. Co teraz!?

- Ta ustawa da nam możliwość jeszcze zwiększenia i to szybkiego, w krótkim czasie, zwiększenia liczebności Wojska Polskiego - zapowiedział Błaszczak.

Przypomniał też, że w projekcie przewidziany jest Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma zapewnić dodatkowe środki na rzecz rozwoju wojska.

Projekt zakłada osiągnięcie poziomu 2,3 proc. udziału wydatków obronnych w PKB w roku 2023 (a nie jak wcześniej zakładano w 2024 r.); osiągnięcie poziomu 2,5 proc. planuje się w roku 2026, a nie - jak zakłada obecna ustawa o modernizacji - począwszy od roku 2030.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: ŁRL i DRL - co to? O co chodzi z wojną na Ukrainie? Wszystko o samozwańczych republik ludowych i planach Putina

Zasadnicza służba wojskowa. Szef MON komentuje

Minister Błaszczak zapytany został również o powrót poboru do wojska. Odpowiedział, że przewidziano dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową skierowaną do młodych ludzi, w celu “zapewnienia rozwoju młodego człowieka poprzez wstąpienia do Wojska Polskiego".

- Ta dobrowolna, zasadnicza służba wojska składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to 28-dniowe przeszkolenia, a potem 11-miesięczna służba w Wojsku Polskim" - mówił Błaszczak. "Jeżeli po tych 12 w sumie miesiącach żołnierz zdecyduje się na to, żeby być żołnierzem zawodowym, to ma otwartą drogę do tego, żeby taką służbę pełnić. Jeżeli zrezygnuje - to mamy wtedy przeszkolonego rezerwistę - wskazał.

Pojawiają się też inne głosy, według których należałoby przywrócenie obowiązkowego poboru do wojska. Dziennikarz Piotr Gursztyn przypomina, że i w Rosji, i w Białorusi, pobór cały czas obowiązuje. Powołuje się też on na stare powiedzenie mówiące, że "kto nie chce płacić na swoje wojsko to będzie płacił na cudzą armię”.

Express Biedrzyckiej - Paweł Kowal: Putin jest jak Hitler. Bezpieczeństwo Polski poważnie zagrożone
Sonda
Czy Polacy mogą pomóc Ukrainie?