Radom. Żołnierz UDUSIŁ swoją żonę. Czy sąd uwierzy, że zrobił to w afekcie?

i

Autor: tprzem/cc0/Pixabay.com Co grozi za dezercję w Polsce? // zdjęcie ilustracyjne

Co grozi żołnierzowi za dezercję w Polsce? Gdy ucieka za granicę, kodeks karny wojskowy nie zna litości

2021-12-17 13:24

Na fali informacji o rzekomej ucieczce polskiego żołnierza na Białoruś pojawiają się pytania o to, jakie kary grożą za dezercję w Polsce. Sprawdzamy, co na ten temat mówi kodeks karny wojskowy. Okazuje się, że na wymiar kary ma wpływ to, czy żołnierz ucieka z bronią, oraz czy dezerteruje za granicę Polski. Co grozi za dezercję w Polsce? Wyjaśniamy!

Co grozi za dezercję w Polsce?

Sensacyjna informacja o ucieczce polskiego żołnierza na Białoruś została podana przez białoruskie media. Choć 16 Dywizja Zmechanizowana, z której miał pochodzić 25-letni żołnierz, nie potwierdza tych doniesień, podaje informacje o trwających poszukiwaniach mężczyzny. W związku z tą sprawą, pojawiły się pytania o to, co grozi za dezercję w Polsce. Jaką karę może ponieść żołnierz, który ucieknie ze służby wojskowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w kodeksie karnym, w jego części wojskowej. W rozdziale XXXIX znajdują się szczegółowe informacje i kary za przestępstwa przeciwko obowiązkowi pełnienia służby wojskowej. Ile lat grozi za dezercję w Polsce? Szczegóły w dalszej części artykułu poniżej.

Czytaj także: Polski żołnierz uciekł na Białoruś?! Zostawił broń i zniknął. Mamy komentarz Straży Granicznej

Kara za dezercję w Polsce w kodeksie karnym

Kary za dezercję w Polsce znajdują się w Ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny. Rozróżniono przestępstwo polegające na samowolnym opuszczeniu jednostki przez żołnierza oraz przestępstwo dezercji. Dezercja polega na trwałym uchyleniu się od służby wojskowej. Jak stanowi art. 339 kodeksu karnego, maksymalna kara może wynosić nawet do 10 lat pozbawienia wolności:

  • § 1. Żołnierz, który w celu trwałego uchylenia się od służby wojskowej opuszcza swoją jednostkę lub wyznaczone miejsce przebywania lub w takim celu poza nimi pozostaje, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  • § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się dezercji wspólnie z innymi żołnierzami lub zabierając broń, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  • § 3. Żołnierz, który w czasie dezercji ucieka za granicę albo przebywając za granicą uchyla się od powrotu do kraju, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
  • § 4. Żołnierz, który czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1-3, podlega karze aresztu wojskowego albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przeczytaj koniecznie: Żołnierz uciekinier miał znęcać się nad bliskimi? NASZE ustalenia szokują. Błaszczak żąda wyjaśnień

Kodeks karny przewiduje jednak możliwość złagodzenia kary dla żołnierza, który dopuścił się dezercji, ale zmienił zdanie. Stosuje się to jednak tylko w wyjątkowych przypadkach. Sąd może bowiem zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, jeśli dezerter dobrowolnie powrócił, a jego nieobecność trwała nie dłużej niż 14 dni.

Przeczytaj także: Ucieczka polskiego żołnierza na Białoruś. Żandarmeria Wojskowa: "Żołnierze raczej nie znikają"

Sonda
Czy popierasz decyzję żołnierza, który rzekomo przeszedł na stronę białoruską?