szczepienie

i

Autor: pacjent.gov.pl

Część szpitali WSTRZYMUJE szczepienie medyków! Czy WYSTARCZY szczepionek dla emerytów?!

2021-01-18 5:55

Już 457 tys. Polaków zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi – są to pracownicy służby zdrowia, czyli osoby z grupy 0. Od piątku na przyjęcie szczepionki chętnie zapisują się już osoby z grupy 1, czyli powyżej 80. roku życia, a w kolejny piątek ruszy rejestracja osób w wieku 70 plus.

Zainteresowanie seniorów szczepieniami jest bardzo duże. – Od północy 15 stycznia, kiedy ruszyła rejestracja do szczepień masowych, do soboty w południe zarejestrowało się na konkretne terminy 280 tys. osób – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk (46 l.).

W następny piątek (22 stycznia) rozpoczną się zapisy kolejnej grupy seniorów - w wieku 70-79 lat. Szczepienia wszystkich zarejestrowanych (w wieku od 70 lat) ruszą 25 stycznia.

Rząd przygotował trzy metody rejestracji: przez infolinię (tel. 989), w punkcie szczepień (np. w przychodni zdrowia) oraz online (www.pacjent.gov.pl). Niestety w niektórych punktach nie ma już wolnych terminów. – Jeśli gdzieś wyczerpano terminy, należy udać się do innego punktu, np. do jednego z 19 szpitali tymczasowych – poinformował Dworczyk.

Super Raport 15.01 (Goście: Michał Wójcik - minsiter w KPRM, Solidarna Polska oraz prof. Jarosław FLis - socjolog)

Niestety pojawił się problem z dostępnością szczepionek, bo Pfizer tymczasowo ogranicza dostawy leku. Rząd zdecydował więc, że wstrzyma transport 330 tys. dawek do szpitali, które szczepią personel medyczny. – Rząd oszczędza szczepionki, aby nie zabrakło ich dla osób, które mają przyjąć drugą dawkę oraz dla mieszkańców DPS-ów – mówi nam przedstawiciel służby zdrowia.

O wstrzymaniu dostaw szczepionki dowiedziały się stołeczne szpitale, które muszą zawiesić szczepienie medyków. – Od poniedziałku wstrzymujmy szczepienie nowych osób. Lek dostaną tylko te, które muszą mieć podaną drugą dawkę – mówi nam rzeczniczka szpitala im. Świętej Rodziny, Anna Sergiel-Antosiewicz. W placówce zaszczepiło się dotąd 540 pracowników ochrony zdrowia.

Taką samo decyzję podjął zarząd Szpitala Praskiego.

Placówki w innych miastach nie zaniechały szczepień. – Nie mamy informacji o wstrzymaniu dostaw leku, więc od poniedziałku szczepimy kolejne osoby z grupy 0 – informuje Dariusz Tworzydło, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie, w którym zaszczepiło się już ponad 2 tys. osób. 

Tak zarejestrujesz się - krok po kroku

  • Jeśli masz 80 lat lub więcej, zadzwoń na infolinię 989, skontaktuj się z punktem szczepień (np. z przychodnią zdrowia) albo poproś wnuczka o pomoc w rejestracji na stronie www.pacjent.gov.pl.
  • Do rejestracji potrzebny jest numer PESEL. Przydatny może też być numer telefonu komórkowego, na który później przyjdzie sms z terminem szczepienia. Można ewentualnie podać numer telefonu członka z rodziny lub sąsiada.- Jeśli masz 70-79 lat zarejestruj się na szczepienie w ten sam sposób, co osoby 80 plus, ale dopiero od 22 stycznia: skorzystaj z infolinii (989), odwiedź punkt szczepień lub odwiedź stronę pacjent.gov.pl
  • Jeśli masz mniej niż 70 lat możesz wysłać zawiadomienie o chęci zaszczepienia na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie. Wystarczy wypełnić prosty formularz podając imię i nazwisko, PESEL, adres e-mail i numer telefonu. Dzięki temu będziesz mieć pierwszeństwo podczas rejestracji, kiedy przyjdzie odpowiedni moment.
  • Jeśli potrzebujesz pomocy w dotarciu na przyjęcie szczepionki, zamów transport w urzędzie miasta lub gminy. Osoby obłożnie chore mogą zamówić przyjazd zespołu szczepiącego do domu (trzeba o tym wspomnieć podczas rejestracji).