Czwarta fala w Polsce jest niemal pewna. Czy uda się zatrzymać napływ wirusa Delta?

2021-06-24 5:55
Koronawirus
Autor: Pixabay.com

Kontrole graniczne z przymusowymi testami, zamknięte galerie handlowe i puste ulice – taki scenariusz może się powtórzyć, jeśli czwarta fala pandemii będzie tak samo gwałtowna jak poprzednia. Rząd podejmuje środki, aby ograniczyć ryzyko przywiezienia do kraju indyjskiej mutacji SARS-CoV-2 - przyjeżdżający do Polski spoza UE muszą przejść kwarantannę. Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wirusolog, na razie nie rekomenduje wprowadzenia nowych obostrzeń.

Mało zakażeń, ale duże ryzyko rozwoju epidemii

Koronawirus w wersji Delta szybko rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii. W Polsce na razie rozpoznano tylko 90 zakażeń tą odmianą wirusa, ale jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski (48 l.), ryzyko szybkiego przyrostu zakażeń jest realne. – Trzeba zachować środki ostrożności, bo wirus delta jest bardziej zaraźliwy od poprzednich mutacji koronawirusa – informuje Niedzielski.

Niedzielski ostrzega. Kiedy mogą wrócić obostrzenia?

Super Raport 23.06 (Goście: Paweł Kowal - Koalicja Obywatelska, prof. Jarosław FLis - politolog, UJ), Sedno Sprawy: Marcin Kierwiński

Czwarta fala nadciąga

Eksperci są pewni, że czwarta fala pandemii jest tylko kwestią czasu. – COVID-19 to choroba zakaźna, więc kolejny wzrost liczby przypadków zachorowań pojawi się. Niedawno obstawiałem, że nastąpi to na jesieni, ale w związku z dużą liczbą przypadków zakażeń wariantem delta w Wielkiej Brytanii, może pojawić się wcześniej. Kiedy? Nie jestem w stanie powiedzieć. Na ten moment wariant ten jest dalej mniejszościowy w Polsce – mówi prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wirusolog. – Ważniejsze pytania, to jak wysoka będzie ta kolejna fala i jak wpłynie na nasze życie. Dzięki szczepieniom będzie ona zredukowana, ale daleko nam jeszcze od odporności zbiorowiskowej i nie mamy jeszcze dostatecznie wyszczepionych osób z grup ryzyka – dodaje.

Koronawirus Delta PLUS już w Europie! Znany i ceniony lekarz ostrzega Polaków

Nowe obostrzenia

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnej fali pandemii resort zdrowia wprowadził kwarantannę dla osób przyjeżdżających spoza UE. Czy będą kolejne obostrzenia i czeka nas znowu lockdown? – Analizujemy sytuację i jeśli zauważymy przyrost zakażeń, będziemy podejmowali odpowiednie środki – uprzedza minister zdrowia. Prof. Krzysztof Pyrć, członek Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim, na razie nie rekomendowałby wprowadzania nowych obostrzeń – poza kwarantanną dla osób z krajów, w których dominują warianty niebezpieczne, takie jak Beta, Gamma czy Delta. – Rekomenduję za to, aby zachować zdrowy rozsądek oraz powrócić do systemu śledzenia wszystkich przypadków zakażeń. Należy zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowych wersji SARS-CoV-2 – mówi ekspert.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze