Dentysta za darmo bez limitów? Zapłaci NFZ. O co chodzi?[WYWIAD]

2019-09-12 5:52 Sandra Skibniewska
Dentofobia (lęk przed dentystą) – przyczyny i objawy. Jak leczyć strach przed stomatologiem?
Autor: Getty Images

Dzieci w Polsce tyją najszybciej ze wszystkich dzieci w Europie, dlatego zajęliśmy się także profilaktyką i promocją zdrowia. Chodzi o to, by dzieci już od najmłodszych lat były wyposażane w odpowiednią wiedzę, która będzie kształtowała i utrwalała nawyki prozdrowotne - powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Super Express”: - Od dziś wchodzą w życie zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami w szkołach. O co chodzi?

Józefa Szczurek-Żelazko: - Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami kompleksowo reguluje kwestie opieki nad dziećmi i młodzieżą. Kładziemy nacisk na profilaktykę i promocję zdrowia dzieci oraz zwiększenie dostępności gabinetów dentystycznych dla uczniów.

Dentysta w każdej szkole?

Bez względu na to, gdzie uczeń mieszka i do jakiego rodzaju szkoły uczęszcza, będzie mieć równy dostęp do opieki zdrowotnej. W ustawie określono świadczenia stomatologiczne, profilaktyczne oraz naprawcze, finansowane w tym zakresie w 100 proc. z budżetu NFZ.

Jakie będą limity?

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każde dziecko, nie będzie tu żadnych limitów.

Do czego jeszcze będzie dostęp oprócz dentystów?

Dzieci w Polsce tyją najszybciej ze wszystkich dzieci w Europie, dlatego zajęliśmy się także profilaktyką i promocją zdrowia. Chodzi o to, by dzieci już od najmłodszych lat były wyposażane w odpowiednią wiedzę, która będzie kształtowała i utrwalała nawyki prozdrowotne.

W praktyce jak to ma wyglądać?

To będzie znacznie szersze niż tylko profilaktyka i promocja. Chodzi o nadanie pielęgniarce szkolnej roli koordynującej. Pielęgniarki i higienistki obecne w szkołach będą odpowiedzialne za profilaktyczną opiekę nad uczniami i integrację wszelkich działań podejmowanych dla ich zdrowia. Pielęgniarki i higienistki będą wspierać rodziców lub pełnoletnich uczniów w organizacji i korzystaniu z profilaktycznych badań lekarskich, badań przesiewowych, przeglądów stomatologicznych czy szczepień ochronnych.

Przez lata było to bardzo zaniedbane...

Co więcej, pielęgniarki i higienistki będą też czuwać nad realizacją zaleceń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz dentysty. W stanach nagłego zagrożenia zdrowia, podczas przewożenia ucznia karetką pogotowia będą mogły towarzyszyć dziecku w drodze do szpitala i w szpitalu - do czasu przybycia rodziców. Jest to szczególnie istotne w przypadku młodszych uczniów, którym obecność osoby, którą zna ze szkoły zapewni poczucie bezpieczeństwa i ograniczy stres, jaki przezywa w niecodziennej sytuacji.

Trudno uwierzyć, że we wszystkich szkołach nagle pojawią się gabinety stomatologiczne…

Uczniowie będą mieli zagwarantowaną stałą opiekę dentystyczną. I to  bezpłatną. Stomatolog przyjmie ucznia w gabinecie urządzonym w szkole, albo w pobliskiej przychodni, z którą szkoła podejmie współpracę. W tym drugim przypadku uczeń będzie przyjęty poza kolejnością. Uzupełniającym sposobem zapewnienia dzieciom dostępności świadczeń stomatologicznych są dentobusy. Docierają one zwłaszcza do mniejszych miejscowości, w których dzieci i młodzież mają utrudniony dostęp do świadczeń stomatologicznych w gabinetach stacjonarnych. Do tej pory skorzystało z nich ponad 52 tysiące dzieci.

Rozmawiała Sandra Skibniewska

Najnowsze