Michał Dworczyk

i

Autor: Marcin Smulczyński/Super Express Michał Dworczyk

KORONAWIRUS. Dworczyk o gotowości Polski na szczepienia. ZNAMY DATĘ (EXPRESS BIEDRZYCKIEJ)

2020-12-03 12:48

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że szczepionka na koronawirusa powinna pojawić się w Polsce zaraz po zakończeniu skumulowanych dla całego kraju zimowych ferii, czyli około 18 stycznia. W środę na konferencji prasowej poinformował jednak, że proces szczepień może rozpocząć się w lutym. - To kiedy przyjadą pierwsze dawki zależy od producentów i jest uzależnione od instytucji europejskich, które muszą tę szczepionkę do wszystkich krajów unijnych dopuścić. Decyzja ma zapaść na przełomie tego i następnego roku - mówi szef KPRM Michał Dworczyk. - Gotowość do szczepień uzyskamy 15 stycznia - zdradza w programie "Express Biedrzyckiej". Co Wy na to? Komentujcie pod artykułem!

Kamila Biedrzycka: Premier mówił o styczniu, w środę o lutym – czy wiadomo kiedy Polacy będą mogli się zaszczepić na koronawirusa?

Michał Dworczyk: Polska będzie jednym z pierwszych krajów, do których trafi szczepionka. To kiedy przyjadą pierwsze dawki zależy od producentów i jest uzależnione od instytucji europejskich, które muszą tę szczepionkę do wszystkich krajów unijnych dopuścić. Decyzja ma zapaść na przełomie tego i następnego roku, a później niezwłocznie rozpocznie się dystrybucja. Będziemy absolutnie równo traktowani. Sugerowanie, że będziemy gdzieś stali w dalszej kolejności lub traktowani po macoszemu nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

- Jesteśmy w stanie określić jakiś przedział czasowy, w którym Polacy zaczną się szczepić?

- Jeśli pyta mnie pani o naszą gotowość do szczepień, to uzyskamy ją 15 stycznia. Wtedy ruszy system centralnej rejestracji. Każdy – czy za pośrednictwem infolinii czy strony internetowej czy w POZ – będzie mógł się zarejestrować oraz otrzymać termin i miejsce szczepienia.

Express Biedrzyckiej - Michał Dworczyk: 15 stycznia osiągniemy gotowość do szczepień przeciwko covid-19

- Lekarza ostrzegają, że Polska jest nieprzygotowana. Że przychodnie nie mają przepustowości, że nie ma gdzie przechowywać szczepionek.

- To największa operacja logistyczna z jaką musimy się zmierzyć od kilkudziesięciu lat. To prawda, że nie ma infrastruktury, która jest do tego przygotowana i od lat czekała na taką sytuację. Dlatego w tej chwili te wszystkie przygotowania są czynione (…) chcemy, żeby w każdej gminie był co najmniej jeden punkt do szczepień.

- Jak, na dziś, ocenia pan prawdopodobieństwo zawetowania przez Polskę unijnego budżetu?

- Mamy niezmienne stanowisko i nadzieję, że nie dojdzie do konieczności wetowania budżetu Unii. Ale musimy trzymać się zasad, na których została zbudowana i traktatów europejskich (…) mam nadzieję, że nastąpi refleksja wśród tych krajów, które próbują wprowadzić nietransparentne procedury.

- Dlaczego więc tylko Polska i Węgry mają kłopot z tym mechanizmem, a pozostałe 25 państw ich nie widzi?

- To nie jest tak, że tylko Polska i Węgry widzą ten problem. Wystarczy przypomnieć stanowisko rządu Słowenii czy Portugalii…

- ...ale tylko Polska i Węgry grożą wetem.

- My prowadzimy suwerenną politykę i to, że inne kraje postępują tak czy inaczej, nie jest przesłanką dla polskiego rządu żeby w owczym pędzie robić dokładnie to samo.

- Sugeruje pan, że pozostałe 25 państw nie prowadzi suwerennej polityki?

- Nie tylko Polska i Węgry widzą problem, ale rzeczywiście tylko my wykazujemy taką determinację. W trosce nie tylko o interesy narodowe, ale także o przyszłość Unii.

SŁUCHAJ NASZYCH PODCASTÓW TUTAJ