E-recepta: jak to działa? Koniec z wizytami po wypisanie leków!

i

Autor: Tadeusz Koniarz/East News Apteka

Emerycie, tak kupisz leki na nową receptę

2019-12-14 5:02

Od stycznia lekarze przestaną wydawać papierowe recepty, które będą zastąpione elektronicznymi. Seniorzy nie muszą się niepokoić – do wykupienia lekarstw nie będą potrzebne smartfony ani komputery.

Planowana od dawna informatyzacja służby zdrowia zaczyna nabierać tempa. Pod auspicjami resortu zdrowia powstaje platforma informatyczna e-zdrowie, która obejmie kiedyś wszystkie procedury medyczne. System jest budowany etapami. Od stycznia 2020 r. zacznie funkcjonować jeden z jego elementów: recepty elektroniczne, czyli e-recepty.

Czy cyfrowa rewolucja sprawi kłopoty? - Po wdrożeniu e-recept mogą pojawić się trudności z ich wystawianiem, bo każda duża zmiana musi przejść chorobę wieku dziecięcego, ale warto ten okres przeczekać. E-recepty dadzą wiele korzyści: ministerstwo będzie lepiej gospodarowało funduszami, a pacjenci będą mieli zapisaną w systemie dokumentację medyczną - mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.


Czy będą wycofane tradycyjne recepty?

Tak. Lekarze będą mogli wystawiać recepty papierowe tylko w szczególnych wypadkach, np. lecząc obcokrajowców, którzy nie są zarejestrowani w naszym systemie zdrowia.


Co się zmieni dla pacjentów?

Lekarze będą wypisywali leki na komputerze. Pacjenci otrzymają czterocyfrowy kod recepty, który - razem z numerem PESEL - trzeba podać w aptece. Lekarz zapisze nam ten kod na kartce lub wyśle go nam w wiadomości SMS. Może też wysłać nam e-receptę na pocztę e-mail. Obejrzymy ją np. na smartfonie.

Nie odczytamy sami recepty bez smartfona?

Jeśli chcemy dostać listę przepisanych leków, lekarz wystawi nam
druk informacyjny, przypominający receptę.

Jakie korzyści e-recepta daje pacjentom?

E-recepta jest zapisana w systemie informatycznym, czyli jej nie zgubimy, a farmaceuta łatwo ją odczyta. Jeden lek będzie zapisany na jednej e-recepcie, więc nie musimy wszystkich kupować w jednej aptece. W przypadku chorych przewlekle, lekarze będą mogli wypisać e-recepty „na zapas”, a leki wykupimy później.

Express Biedrzyckiej Marcin Horala