Gdzie trzeba szczególnie uważać po poluzowaniu obostrzeń? Ekspert ostrzega

2021-05-16 6:30 Sara Osiecka
Maseczka
Autor: Pixabay Kilkadziesiąt mandatów wypisali policjanci ze Szczecina mieszkańcom. Większość dotyczyła braku maseczek.

Pandemia koronawirusa nadal stanowi realne zagrożenie. Choć rząd zadecydował o poluzowaniu obostrzeń, które towarzyszą nam już od dłuższego czas, zarażenie się koronawirusem wciąż może nam zagrażać. Zapewne wiele osób czekało na możliwość pójścia na spacer bez maseczki na twarzy czy zjedzenie posiłku w restauracji po raz pierwszy od 7 miesięcy, jednak nie można się zapominać. Ekspert ostrzega - nadal nie jesteśmy bezpieczni. W których miejscach powinniśmy szczególnie uważać?

Pandemia koronawirusa miała ogromny wpływ na niemal wszystkie aspekty życia. Odczuli to przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy zarabiali dzięki gościom, tacy jak fryzjerzy, restauratorzy czy hotelarze. W maju rząd zadecydował o stopniowym odchodzeniu od rygorystycznych obostrzeń, pozwalając między innymi na możliwość spędzenia nocy w hotelu, zjedzenie dania w restauracyjnym ogródku, uczestniczenia w spektaklach lub seansach na świeżym powietrzu czy zorganizowanie imprezy w plenerze do 25 osób. Najistotniejszą jednak zmianą wydaje się możliwość chodzenia w miejscach publicznych bez konieczności zakrywania ust i nosa. Te zmiany znacznie przybliżają nas do rzeczywistości, jaką pamiętamy sprzed czasów pandemii koronawirusa. Ekspert jednak ostrzega – jeszcze nie czas, by zapomnieć o zagrożeniu, jakie stwarza ryzyko zarażenia się Covid-19.

Nie przegap: Aleksander Kwaśniewski miał straszne powikłania po koronawirusie. Dopiero teraz się przyznał!

Pandemia koronawirusa wciąż jest niebezpieczna

Zapytaliśmy profesora Włodzmierza Guta, w których miejscach jest największe ryzyko i należy zachować szczególną ostrożność. Odpowiedź wirusologa może zaskakiwać, bowiem to nie konkretne lokacje stanowią zagrożenie, a inni ludzie. Ekspert podkreślił, ze nadal powinniśmy wystrzegać się tłumów. - Jeśli widzimy, że jest dużo ludzi wkładamy maseczkę, ewentualnie wybieramy miejsce, gdzie ich nie ma – powiedział. Co więcej, nawet podczas przebywania na świeżym powietrzu powinniśmy założyć maseczkę, jeśli inne osoby nie przestrzegają zasad i nie utrzymują 1,5 metra dystansu. - Jeżeli zachowamy dystans możemy sobie maseczkę schować, ale lepiej ją mieć, bo nie mamy gwarancji, to jest tak zwane ograniczone zaufanie, że inni będą trzymali dystans od nas i wtedy maseczka się może przydać – podkreśla.

Zobacz: Morawiecki angażuje sportowców do walki z wirusem. „Przed nami ostatnia prosta”

Jeśli społeczeństwo zignoruje zagrożenie, skutki mogą być fatalne. - Jeśli za bardzo sobie pofolgujemy, możemy mieć 4., 5., 6. falę. Za każdym razem, gdy sobie odpuścimy, to będziemy mieli wzrosty – ostrzega profesor Gut.

Czy dzieci powinny być zaszczepione przeciw COVID 19? SuperNova w samo południe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze