Julia Przyłębska ostro przejechała się po unijnym trybunale! Oskarża ETPCz o bezprawny wyrok

Julia Przyłębska
Autor: PAWEŁ JASKÓŁKA/ SUPER EXPRESS Julia Przyłębska

Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, nie zostawiła suchej nitki na wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie składu TK. ETPCz orzekł dziś, że podczas rozpatrywania sprawy spółki Xero Flor w składzie Trybunału zasiadał sędzia, który w 2015 r. został wybrany na miejsce już obsadzone – chodzi o sędziego Mariusza Muszyńskiego. – Europejski Trybunał Praw Człowieka bez podstawy prawnej i poza kompetencjami wydał wyrok w sprawie składu polskiego Trybunału Konstytucyjnego – skomentowała w rozmowie z PAP orzeczenie ETPCz Julia Przyłębska.

Julia Przyłębska krytykuje wyrok ETPCz

Julia Przyłębska nie zgadza się z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdził, że spółka Xero Flor w Polsce sp. z o.o. została pozbawiona w Polsce prawa do rzetelnego procesu, ponieważ w składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego zasiadał tzw. sędzia dubler. Zdaniem ETPCz, sędzia Mariusz Muszyński w 2015 r. został powołany przez Sejm do TK na miejsce zajęte już przez innego sędziego.

Europejski Trybunał Praw Człowieka bez podstawy prawnej i poza kompetencjami wydał wyrok w sprawie składu polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Stanowi to rażące naruszenie prawa i nie znajduje jakiejkolwiek podstawy w aktach prawa międzynarodowego konstruujących status Trybunału w Strasburgu. Bezprawne wkroczenie przez ETPCz w kompetencje Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz kompetencji Prezydenta RP do przyjęcia ślubowania od osoby wybranej przez Sejm nie wywołuje żadnych skutków w polskim porządku prawnym – powiedziała dziś PAP Julia Przyłębska.

Spółka Xero Flor zaskarżyła do TK przepisy, które doprowadziły do niekorzystnego dla niej rozstrzygnięcia sądowego. Trybunał Konstytucyjny sprawę umorzył, a decyzję podpisał sędzia Mariusz Muszyński. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, po wniesieniu skargi przez Xero Flor, orzekł, że w związku z naruszeniem prawa do rzetelnego procesu, Polska musi zapłacić spółce 3418 euro.

Nie przegap: Julia Przyłębska bardzo długo milczała. Nagle wszystko z siebie wyrzuciła. Będzie awantura!

Super Raport 07.05 (Goście: Michał Dworczyk - szef KPRM, gen. Grzegorz Gielerak - dyrektor WIM w Warszawie) Sedno Sprawy: dr Grzegorz Cessak
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze