Jarosław Kaczyński: Rosja powinna zapłacić nam za wojnę!

2020-01-26 15:01 ABR
Jarosław Kaczyński
Autor: Andrzej Lange Jarosław Kaczyński

Sowieci wymordowali tysiące Polaków lub wywieźli ich na Syberię, lub do Kazachstanu – powiedział Jarosław Kaczyński (71 l.) w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild”. Zdaniem prezesa PiS, Rosja, tak samo jak Niemcy, powinna przyznać się do odpowiedzialności i zapłacić za wojenne zniszczenia.

– Władimir Putin próbuje kierować uwagę ludzi na Polaków, by zamazać uwikłanie swojego własnego kraju w wybuch II wojny światowej oraz konsekwencje tego faktu – zaznaczył polityk na łamach sobotniego wydania gazety. Kaczyński przypomniał, że Związek Sowiecki pod wodzą Stalina napadł na Polskę 17 września 1939 roku.

– To radzieccy żołnierze i oprawcy z NKWD wymordowali w 1940 r. tysiące polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach – powiedział.

PiS chce domagać się od Niemiec odszkodowań za straty wojenne. Dziennikarze „Bildu” spytali, czy nie należy do Rosji również wystąpić o roszczenia. Prezes PiS odparł, że Rosji i Niemiec nie można porównywać.

– W Berlinie zasiada demokratycznie wybrany rząd i obowiązuje prawo oraz moralność. O Rosji nie da się tego powiedzieć – stwierdził polityk, ale później dodał: „Rosja także powinna zapłacić. Nie sądzę jednak, by nasze pokolenie jeszcze tego dożyło, by Rosja przyznała się do swojej odpowiedzialności. Jedno jest pewne. Nasze żądania się nie przedawniają”.

Na odpowiedź Rosji nie trzeba było długo czekać. Do słów Kaczyńskiego odniósł się Leonid Słucki (52 l.), szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej. Jego zdaniem te wypowiedzi wpisują się w trend fałszowania historii II wojny światowej. – Jest to antyrosyjska agonia, konwulsje z bezsilności – powiedział.

Najnowsze