Strajk kobiet. Tłumy w całej Polsce. Kaczyński przerywa milczenie [RELACJA]

2020-10-27 18:53 CHA, EŁEM
Kaczyński zaatakowany nowy
Autor: Redakcja SE

Gorący dzień w Sejmie! Na ulicach całej Polski protesty kobiet po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a na Wiejskiej wcale nie mniej spokojnie. Posłanki opozycji z transparentami obległy Jarosława Kaczyńskiego. Rozległy się okrzyki „hańba”. Prezesa bronili posłowie PiS oraz Straż Marszałkowska. Prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki stracił wręcz kontrolę nad tym, co dzieje się na sali posiedzeń. Relacja na żywo.

18.45 Jarosław Kaczyński na nagraniu opublikowanym na YouTube zaapelował do członków PiS o obronę kościołów. Tutaj więcej na ten temat: Strajk kobiet. Kaczyński przerywa milczenie. Mówi o poważnym przestępstwie [WIDEO]

18.00 Tymczasem poznaliśmy najważniejsze postulaty strajku kobiet. Zebraliśmy je w tym miejscu.

17.10 - Posłowie debatują nad projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury - czytamy na oficjalnym profilu parlamentu na Twitterze.

16.05 Najważniejsze informacje o strajku kobiet zbieramy dla Was w tym miejscu.

15.00 Na dziś zapowiedziane są kolejne manifestacje strajku kobiet. Mieszkańcy wielu miast muszą liczyć się z utrudnieniami.

14.15 Poseł Koalicji Obywatelskiej, Franek Sterczewski przekonuje, że logotyp PiS wzorowany jest na symbolach nazistowskich.

14.10 Pod Sejmem rozpoczął się protest kobiet w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W tej chwili jest tam około 200 osób.

13.40 Rzecznik PiS Anita Czerwińska zapowiada, że partia nie zamierza wykonać żadnego kroku w tył. Czerwińska została o to zapytana podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej.

- Do jakich postulatów mamy się przychylić? Są one wypowiadane w takiej atmosferze, że trudno je usłyszeć. Jedyne postulaty to robienie burd na ulicach, atakowanie świątyń, zakłócanie mszy świętych i niszczenie mienia - powiedziała posłanka.

13.30 Dramatyczne wydarzenia nie tylko w Sejmie! Policja w Gdyni zatrzymała 64-letniego mężczyznę, który w nocy zaatakował wracającego z protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Młody mężczyzna został raniony nożem w twarz, gdy stanął w obronie koleżanki. Napastnik został zatrzymany przez policję, był pijany.

12.55 "Ludzie mają was dość" - mówi posłanka Hanna Gill-Piątek do minister Marleny Maląg.

- Prawdę powiedzą pani tysiące matek, ojców i opiekunów, którzy aby połączyć koniec z końców muszą zakładać zbiórki na cele charytatywne lub zbierać nakrętki od butelek. Lub kupować sprzęt na aukcjach - mówi posłanka Ruchu Szymona Hołowni. 

12.50 Macierewicz w maseczce (zsuniętej z nosa) odpowiada Nowackiej! 

"Składam wniosek formalny o przerwanie posiedzenia i zwołanie Konwentu Seniorów w związku ze skandalicznymi słowami, które oskarżały prezesa Jarosława Kaczyńskiego o to, co jest linią tych barbarzyńców. Tych, którzy atakują życie ludzkie" - mówi były szef MON. Prowadząca obrady Magłorzata Kidawa-Błońska oddala prośbę Macierewicza i mówi, że "nie był to wniosek formalny".

12.20 Marszałek Ryszard Terlecki przeprosił Barbarę Nowacką za pomylenie jej z jej matką, Izabelą Jarugą-Nowacką, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

- Panie marszałku, nazywam się Barbara Nowacka. Oczekuję, że przeprosi pan moją matkę, Izabelę Jarugę-Nowacką, którą wykluczył pan z obrad.

- Bardzo uprzejmie przepraszam panią poseł za pomyłkę. Nie wykluczyłem z obrad pani poseł, ani pani śp. mamy - odpowiedział marszałek Terlecki.

12.30 Bardzo ostre wystąpienie Barbary Nowackiej w Sejmie. Nie przebierała w słowach i postawiła poważne zarzuty Jarosławowi Kaczyńskiemu i Antoniemu Macierewiczowi.

"Oskarżam was o to, że odbieracie godność kobietom. Odbieracie im prawo do bezpiecznego rodzicielstwa. Oskarżam was o cyniczne wykorzystywanie osób niepełnosprawnych do swojej wojny politycznej. Oskarżam was o to, że uważacie, że każdy problem można rozwiązać rzucając grosz, zamiast dać kobiecie prawo do wyboru. Panie Macierewicz, pana oskarżam o wojnę w związku ze Smoleńskiem. Polacy panu tego nie zapomną. Niech pan nie słucha wybuchów, tylko przeprosi" - mówiła posłanka.

12.10 Dziwaczny wpis byłego europosła PiS, Marka Migalskiego. Na Twitterze zapytał... czy będzie musiał "chronić  PiS-owców pod podłogą" w oczywisty sposób nawiązując do ukrywania Żydów w czasach niemieckiej okupacji.

12.00 Prezes Kaczyński odgrodzony od innych kordonem Straży Marszałkowskiej.

11.55 Na mównicę sejmową weszła minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Malag.

"Ostatnie orzeczenie TK budzi społeczne emocje. Wykorzystywane one są przez opozycję dla doraźnych celów politycznych. Tę samą opozycję, która niedawno, mając pełnię władzy, niewiele zrobiła dla kobiet" - mówi minister.

11.35 Zaskakujący wniosek posła Konfederacji, Dobromira Sośnierza. Prosi o zwołanie konwentu seniorów i dodanie do planu  obrad wniosku o odwołanie z funkcji wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

11.35 - My nie akceptujemy tego wyroku Trybunału Konstytucyjnego - dodaje Cezary Tomczyk.

11.30 Obrady rozpoczęły się na nowo. Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje o niepublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a Cezary Tomczyk mówi, by "nie używać straży Marszałkowskiej jako agencji ochroniarskiej Jarosława Kaczyńskiego".

11.20 - Przyszłam do parlamentu, by bronić praw kobiet i naszej godności. Polska ulica, podpalona wyrokiem pseudotrybunału, protestuje. My w Sejmie mamy takie samo prawo, by powiedzieć, że oni zniszczyli demokratyczny ład i uderzyli w prawa człowieka. Że narazili polskie kobiety na cierpienie i strach. A oni robią dalej to samo - wzniecają pożary i obrażają posłów opozycji - mówi Barbara Nowacka. I dodaje, że w rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim usłyszała kilka uwag personalnych pod adresem swojej matki.

11.10 "Nigdy już żadna z nas nie będzie szła sama. Albo marszałek Terlecki zgodzi się na odwieszenie naszych kolegów i wniesienie projektu depenalizacji, albo będzie miał rewolucję" - mówiła podczas konferencji prasowej Marcelina Zawisza.

11.06 "Bronimy kobiet naszymi legitymacjami" - powiedziała w Sejmie posłanka Lewicy, Marcelina Zawisza. Na rękach miała małe dziecko. Zażądała przywrócenia wykluczonych z obrad posłów: Sławomira Nitrasa i Klaudii Jachiry.

11.00 Choć posłowie opuścili salę, Straż Marszałkowska wciąż pilnuje mównicy.

11.00 Tak wyglądał początek szarpaniny w Sejmie.

10.55 Barbara Nowacka przypomina na konferencji prasowej, że marszałek Terlecki wykluczył z obrad jej matkę, nieżyjącą od 10 lat Izabelę Jarugę-Nowacką.

10.50 Przerwa w obradach potrwa jednak godzinę.

10.40 Marszałek Ryszard Terlecki zdecydował o dziesięciominutowej przerwie w obradach i zwołaniu konwentu seniorów. Kilkoro posłów, m.in. Sławomir Nitras, zostało wyrzuconych z wtorkowych obrad. Straż Marszałkowska nie zdecydowała się na wyprowadzenie s sali wykluczonych posłów i posłanek.

10.35 Prowadzący obrady marszałek Terlecki powiedział o nawiązywaniu do totalitarnych wzorów i symboli przez opozycję. Wtedy zaczęła się awantura. Na sali pojawiła się Straż Marszałkowska.

10.30 Sytuacja w Sejmie wymknęła się spod kontroli. Po tym, jak na mównicę weszły posłanki lewicy z transparentami i podeszły do Jarosława Kaczyńskiego, wybuchło pandemonium.

Najnowsze
KOMENTARZE