STRAJK KOBIET TRWA! Organizatorka dosadnie: WYP*LAĆ Z PRZYŁĘBSKĄ [zapis relacji na żywo]

2020-10-27 19:57 Emilia Białecka, Jacek Chlewicki,PAP
Strajk kobiet w Sosnowcu. Tłumy na ulicach! Wsparcie karetek, medyków i taksówkarzy
Autor: Bartosz Wojsa / Super Express Strajk kobiet w Sosnowcu. Tłumy na ulicach! Wsparcie karetek, medyków i taksówkarzy

Od czwartku w całej Polsce odbywają się manifestacje przeciwników zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Uczestniczy w nich tysiące osób. Protesty i blokady ulic zdają się nie mieć końca. "To jest wojna!" głoszą plakaty i transparenty. Wśród postulatów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jest m.in. dymisja rządu i legalna aborcja na żądanie. Jak wyglądają protesty w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Poznaniu, Łodzi czy Katowicach? Zobacz najważniejsze informacje i materiały w jednym miejscu! Relacja na żywo to efekt zaangażowania rozsianych po Polsce reporterów Super Expressu.

STRAJK KOBIET ws. zakazu aborcji eugenicznej [27.10.2020 - RELACJA NA ŻYWO]

Strajk kobiet przeciwko zakazowi aborcji eugenicznej trwa już od kilku dni. We wtorek poznaliśmy postulaty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

- Protesty będą trwały do czasu, aż obecny rząd nie poda się do dymisji – zapowiedziały we wtorek działaczki Warszawskiego Strajku Kobiet, inicjatora ulicznych demonstracji. Wśród postulatów jest m.in. legalna aborcja na życzenie, antykoncepcja dostępna dla młodych ludzi i rozdzielenie Kościoła od państwa. Na środę Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział kolejne protesty. Apeluje do kobiet, aby wzięły urlop i tego dnia nie przyszły do pracy.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę. Zdania odrębne złożyli dwaj sędziowie.

Zapraszamy do śledzenia naszej RELACJI NA ŻYWO.

Najlepsze plakaty, wulgarne hasła. Strajk kobiet

Zakończyliśmy naszą relację na żywo. Wracamy w środę.

00:46 Abp Jędraszewski: Kościół znalazł się na celowniku sił, które uważają aborcję za prawo człowieka

- Przekonanie, że człowiek zaczyna istnieć od chwili poczęcia było, jest i będzie częścią nauczania Kościoła, dlatego znalazł się on na celowniku tych sił, które błędnie uważają, że aborcja jest prawem człowieka – napisał w apelu do wiernych metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Hierarcha wzywa do podjęcia "postu i modlitwy za życiem". (PAP)

00:27 W środę kolejne protesty

W środę kolejny dzień protestów. Ogólnopolski Strajk Kobiet zachęca kobiety oraz mężczyzn do wzięcia urlopu i nie pójścia tego dnia do pracy. "W środę nie idziemy do roboty! Bierzemy urlop na żądanie. Bierzemy urlop bezpłatny. Bierzemy urlop na oddanie krwi. Zamykamy firmę, sklep, punkt handlowy. Albo po prostu - nie idziemy do roboty!" - czytamy na fanpage'u Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

00:18 Kosiniak-Kamysz o oświadczeniu Kaczyńskiego: trzeba ratować Polskę, a nie podpalać

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że "trzeba ratować Polskę, a nie podpalać". "Sytuacja w Polsce jest coraz gorsza. Po porannej eskalacji w Sejmie w Polsce, teraz wystąpienie Kaczyńskiego, które w żaden sposób nie prowadzi do bezpieczeństwa, tylko do zaognienia konfliktu. Wzywamy rządzących do opamiętania. Trzeba ratować Polskę, a nie podpalać Polskę. Teraz Polska jest podpalana" - podkreślił.

Prezes PSL zaznaczył jednocześnie, że "profanacja kościołów jest niedopuszczalna". "Ale to państwo jest zobowiązane do zapewnienia spokoju i porządku publicznego, (...) ma do dyspozycji instytucje i służby, które powinny zapewniać bezpieczeństwo. A dzisiaj mamy do czynienia z wojną, która została realnie zaogniona przed chwilą. Swoją wypowiedzią Jarosław Kaczyński powoduje, że za chwilę może dojść do rozlewu krwi na ulicy" - przestrzegał. (PAP)

00:00 Policja interweniowała w czasie protestu w Gdańsku

Do incydentu doszło w czasie wtorkowego protestu w Gdańsku przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Jeden z kierowców krzyknął do protestujących - "mordercy". Grupka demonstrujących otoczyła auto i zaczęła uderzać w samochód. Interweniowała policja. (PAP)

23:41 Abp Wojciech Polak: Moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie

Abp Wojciech Polak apeluje w nim m.in. o rozwagę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz odnosi się do niepokojów społecznych, prosząc protestujących o poszanowanie kościołów, wiernych zaś o modlitwę i nie odpowiadanie agresją. Czytaj więcej TUTAJ.

23:30 Przed Sejmem zakończył się protest przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji

Około godz. 22.30 zakończył się we wtorek przed Sejmem protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Wcześniej przez ponad godzinę policja wygłaszała komunikaty o zakazie gromadzenia się ze względu na stan epidemii koronawirusa i nawoływała tłum do rozejścia się.

23:16 Borys Budka oskarża Kaczyńskiego o rozpętanie wojny polsko-polskiej

- Dziś w Sejmie przedstawiłem akt oskarżenia wobec wicepremiera Kaczyńskiego odpowiedzialnego za rozpętanie wojny polsko-polskiej w środku szalejącej pandemii. Konsekwencją tego będzie złożenie przez klub Koalicji Obywatelskiej wniosku o wotum nieufności wobec niego - napisał na Twitterze Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

23:10 Radio Poznań: Obrońcy kościoła zaatakowani nożem

Jak podaje Radio Poznań, we wtorek wieczorem nieznani sprawcy zaatakowali grupę katolików, którzy ochraniali kościół przy ul. Fredry w Poznaniu. Jedna osoba została ranna.

23:03 Protest po wyroku TK ws. przepisów aborcyjnych m.in. pod domem posła PiS

- Walczcie z wirusem, nie z kobietami – postulowali uczestnicy wtorkowego protestu w Poznaniu po wyroku TK ws. przepisów aborcyjnych. Protestujący zapalili znicze pod siedzibą PiS, potem spotkali się na placu Wolności – stamtąd protest przeniósł się po dom posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. (PAP)

22:49 Radny PiS: Dziś w Białymstoku czarny marsz omijał kościoły z daleka

- Dziś w Białymstoku czarny marsz omijał kościoły z daleka - napisał na Twitterze białostocki radny PiS Paweł Myszkowski. - Liczba obrońców z dnia na dzień coraz większa, impet maszerujących opada.

22:36 Szef Marszu Niepodległości: Zawiadomię prokuraturę o groźbach wobec mnie

- Złożę zawiadomienie do policji o groźbach karalnych kierowanych pod moim adresem – powiedział PAP we wtorek prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz. Jego adres ujawnił Warszawski Strajk Kobiet na jednym z portali społecznościowych.

Warszawski Strajk Kobiet, inicjator protestów w Warszawie i wielu miastach Polski, opublikował na jednym z portali społecznościowych adresy i numery telefonów sędzi TK Krystyny Pawłowicz, Kai Godek, działaczki Pro-Life, Bartłomieja Wróblewskiego, posła PiS oraz prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza. Przed domem sędzi Pawłowicz we wtorek wieczorem odbył się protest.

Robert Bąkiewicz w rozmowie z PAP zapowiedział, że w środę złoży zawiadomienie o kierowaniu wobec niego gróźb karalnych, oraz ujawnieniu danych osobowych. "Jutro z prawnikiem składam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa" – powiedział Bąkiewicz, który w niedzielę był wśród osób broniących dostępu do kościoła św. Krzyża w Warszawie przed uczestnikami demonstracji, która tam się odbyła. (PAP)

22:25 Zakończyły się protesty w kilku polskich miastach, m.in. w Krakowie, Bydgoszczy i Białymstoku

W kilku polskich miastach zakończyły się protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Protesty trwają jeszcze w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. 

We wtorek w Białymstoku w czarnym spacerze wzięło udział ok. ośmiu tysięcy osób i odbył się on bez incydentów - poinformowała wieczorem podlaska policja. Marsz wspierali również kierowcy, którzy powoli jeździli, np. przez rondo Lussy. Wielu kierowców wspierało protestujących używając klaksonów. Na transparentach widniały m.in. hasła: "Sory za utrudnienia mamy rząd do obalenia", "PiS off".

W Krakowie kilka tysięcy osób zgromadziło się na Rynku Głównym wokół pomnika Adama Mickiewicza. Na protest "Robimy hałas" przynieśli ze sobą garnki i patelnie, w które uderzali, z głośników płynęła głośna muzyka, na transparentach można było przeczytać m.in. "Moje ciało, mój wybór", "Wszystkich nas nie spalicie", "Hańba", "Dajcie nam wybór". Protestujący przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji skandowali "J…ć PiS", "Kto nie skacze ten za PiS-em". Z Rynku Głównego przeszli dookoła Plant. Po powrocie na Rynek pod Wieżą Ratuszową wznieśli w górę telefony komórkowe, w których zapalili latarki.

Pięć tysięcy osób – jak podała policja – uczestniczyło w manifestacji w Katowicach. Jej uczestnicy zebrali się pod katedrą, wnosząc okrzyki i niosąc tablice z napisami, m.in.: "Do mojej macicy ma dostęp mój facet, a nie politycy", "Potrzebujemy lekarzy, nie misjonarzy". Poparcie dla manifestantów wyraziła grupa motocyklistów, przejeżdżając w pobliżu katedry, trąbiąc klaksonami i "paląc gumy".

Wtorkowe manifestacje w Toruniu i Bydgoszczy odbyły się m.in. przed katedrami i kuriami. Spotkały się z odpowiedzią środowisk broniących Kościoła katolickiego i świątyń.

22:19 Gorący wieczór w Sejmie. Transmisja na żywo:

22:01 Przemysław Czarnek: rozmowa powinna toczyć się w ławach sejmowych, a nie na ulicy

- Rozmowa powinna toczyć się w ławach sejmowych, a nie na ulicy - poprzez niszczenie kościołów, zakłócanie mszy św., uniemożliwianie innym osobom korzystania z ich wolności konstytucyjnych, w tym wolności religijnej - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. (PAP)

21:35 Forum Młodych PiS chroni kościoły

Młodzi działacze Prawa i Sprawiedliwości odpowiedzieli na apel Jarosława Kaczyńskiego i ustawiają się w okolicach świątyń. Działacze są obecni m.in. w Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Bydgoszczy.

21:23 Krystyna Pawłowicz: Terroryści przed moim domem

Terroryści przed moim domem. Wejścia do klatki pilnuje Policja - napisała na Twitterze Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej adres Krystyny Pawłowicz został opublikowany na oficjalnym profilu na Instagramie Strajku kobiet.

21:14 Przewodniczący Solidarności Piotr Duda apeluje o obronę kościołów

- Brońcie naszych kościołów, angażujcie się w ochronę świętości mszy świętych, przeciwdziałajcie profanacjom symboli religijnych i naszych świątyń – zaapelował do członków i sympatyków NSZZ "Solidarność" jego przewodniczący Piotr Duda. (PAP)

21:10 "Protesty będą trwały do czasu, aż obecny rząd nie poda się do dymisji"

Działaczki Warszawskiego Strajku Kobiet przedstawiły żądania skierowane do władz. Podkreśliły, że zostały one zebrane od uczestników protestów, które od kilku dni odbywają się w Warszawie i wielu innych miastach Polski.

- Protesty będą trwały do czasu, aż obecny rząd nie poda się do dymisji – zapowiedziały we wtorek działaczki Warszawskiego Strajku Kobiet, inicjatora ulicznych demonstracji. Jednocześnie przedstawiły wiele postulatów m.in. aborcji na życzenie, antykoncepcji dostępnej dla młodych ludzi i świeckiego państwa. (PAP)

21:03 Strajk kobiet w Białymstoku

Wg. szacunków policji, we wtorkowym "strajku kobiet" w Białymstoku wzięło udział 8 tys. osób.

Godz. 21:02 Schreiber skrytykował zarząd krajowy PO za poparcie ogólnopolskiego strajku kobiet

Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber skrytykował stanowisko zarządu PO ws. poparcia ogólnopolskiego strajku kobiet, zaplanowanego na środę. "Ile trzeba podłości i skrajnej nieodpowiedzialności, by tak postępować w trakcie pandemii?" - napisał Schreiber. (PAP)

21:00 Strajk kobiet w Łodzi

We wtorek na strajku kobiet w Łodzi zjawiły się setki ludzi. Był to jeden z najliczniejszych protestów w Polsce tego dnia. Łodzianie przeszli ulicami przez centrum miasta. Tłum wykrzykiwał: "Solidarność naszą bronią!", "Trzeba było nas nie wkur***ć", "To jest wojna!". Czytaj więcej TUTAJ.

20:50 Szymon Hołownia: Człowiek, który ma odpowiadać za bezpieczeństwo i spokój wypowiada Polakom wojnę

20:45 Trzaskowski o oświadczeniu J. Kaczyńskiego: Najpierw rozpętał piekło w środku epidemii, a teraz eskaluje konflikt

20:40 Zarząd krajowy PO wsparł ogólnopolski strajk kobiet

Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej w przyjętym we wtorek stanowisku wsparł ogólnopolski strajk kobiet, który ma mieć miejsce w środę. Władze PO zaapelowały także do pracodawców o umożliwienie protestów i wsparcie kobiet. (PAP)

20:36 Prezydent Poznania: pracownice urzędu, które chcą dołączyć do ogólnopolskiego strajku kobiet, mają naszą przychylność

W środę odbędzie się ogólnopolski strajk kobiet. Wszystkie pracownice urzędu, które zamierzają do niego dołączyć, mają do tego prawo i mogą liczyć na naszą przychylność – zaznaczył we wtorek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. (PAP)

20:33 Warszawa. Policja nawołuje protestujących przed Sejmem do rozejścia się

W czasie wtorkowego protestu przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji przed Sejmem w Warszawie po godz. 20 policja wygłasza komunikaty o zakazie gromadzenia się ze względu na stan epidemii koronawirusa i nawołuje tłum do rozejścia się. Policjanci informują też uczestników protestu o narażeniu się na odpowiedzialność karną. W odpowiedzi ze strony protestujących płynął okrzyki: "To jest wojna", "Zdejmij mundur, przeproś matkę" czy "Wyp...". (PAP)

20:27 Młodzież Wszechpolska i kibice Jagiellonii Białystok ochraniają białostocką katedrę 

20:24 Protest samochodowy we Wrocławiu

Setki samochodów w proteście przeciwko orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji przejechało przez centrum Wrocławia poruszając się z bardzo małą prędkością. Używano klaksonów, a na szybach aut widniały hasał protestu. Odbyły się też marsze, które w ścisły centrum stolicy Dolnego Śląska zgromadziły kilka tysięcy protestujących. (PAP)

20:21 Protest przed Sejmem

We wtorek przed Sejmem odbył się kolejny protest osób sprzeciwiających się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Na apel Warszawskiego Strajku Kobiet, na rogu ul. Wiejskiej i Matejki zebrało się ok. 180 osób.

Protestujący spod Sejmu zaczęli się rozchodzić po godz. 18. Na nowo zaczęli się tam jednak gromadzić niedługo po oświadczeniu wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, po godz. 19. Protestujący mają ze sobą transparenty z hasłami: "Twoja wina, Twoja wina, Twoja bardzo wielka wina", "Pis off", "Rząd na bruk" czy "Piekło kobiet". Wznoszą okrzyki: "Myślę, czuję, decyduję" i "J... PiS". Część z uczestników ma maseczki z emblematem czerwonej błyskawicy. Niektórzy tańczą.

Ulica Matejki i Wiejska jest wyłączona z ruchu. Wzdłuż barierek odgradzających teren Sejmu stoją policjanci trzymający w rękach białe kaski i tarcze. W ich kierunku protestujący krzyczą: "Zdejmij mundur, przeproś matkę". (PAP)

20:18 Adam Andruszkiewicz: Wyprowadzili swoich wyborców na ulicę

Sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Adam Andruszkiewicz, napisał na Twitterze:

- Wyprowadzili swoich wyborców na ulicę i wspierali niszczenie biur posłów PiS. Poprowadzili pod kościoły, gdzie usprawiedliwiali ataki na Msze Święte i ubliżanie katolikom. Dążyli do fizycznego linczu na PJK w Sejmie. Dziś dziwią się, że będziemy bronić Polski. I będziemy.

20:13 Jarosław Kaczyński: Brońmy Polski, brońmy patriotyzmu i wykażmy tutaj zdecydowanie i odwagę

- Wyrok Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji jest zgodny z konstytucją i w świetle konstytucji innego wyroku być nie mogło - powiedział dziś Jarosław Kaczyński. Wezwał również członków Prawa i Sprawiedliwości do bronienia Kościoła. Czytaj więcej TUTAJ.

20:11 Strajk Kobiet w Krakowie. Zobaczcie zdjęcia

20:08 Strajk kobiet w Sosnowcu. Tłumy na ulicach. Wsparcie karetek, medyków i taksówkarzy

Tłumy wzięły udział we wtorkowym proteście kobiet w Sosnowcu. Tłum ludzi przeszedł ulicami miasta, wyrażając swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającej przepisy prawa aborcyjnego. Demonstrantów wsparły karetki, ratownicy medyczni oraz taksówkarze, którzy blokowali ulice i trąbili, oklejając swoje samochody symbolem błyskawicy. Zobaczcie TUTAJ.

19:40 Protest kobiet w Szczecinie [RELACJA, ZDJĘCIA]

We wtorek odbył się w Szczecinie kolejny "spacer" pod znakiem protestu przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Tłum demonstrantów przeszedł z Bramy Portowej pod pomnik Lecha Kaczyńskiego na al. Wojska Polskiego. Byliśmy na miejscu [CZYTAJ WIĘCEJ...]

19:20 Protest w Białymstoku

Do strajku kobiet dołączył dziś też Białystok. Tymczasem, pod białostocką katedrą grupa mężczyzn ustawiła się z wielkim transparentem z napisem: "Kobiety, jesteśmy z Wami!!! Walczmy z pisiorami, nie tradycjami".

19:10 Protest w Jaworznie

Mieszkańcy Jaworzna również wyszli dziś (27.10) na ulice.

18:50 Protest pod Sejmem bez incydentów

Dziś w Warszawie od godz. 14:00 pod Sejmem gromadzili się ludzie. "Nie oddamy naszych praw", "Rewolucja jest kobietą", "To jest wojna" i wiele mocniejszych haseł pojawiło się na transparentach protestujących. Tłum skandował w stronę rządu: "wypierd***ć!" Manifestacja przed godz. 18:00 została oficjalnie zamknięta przez Martę Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Kolejny protest zaplanowany jest na środę, 28 października.

18:40 Szczecin jednym z miast, gdzie na strajk kobiet przyszły tłumy

Protest w Szczecinie rozpoczął się przy Bramie Portowej i dalej udał się pod pomnik Lecha Kaczyńskiego, znajdujący się pod siedzibą Solidarności przy al. Wojska Polskiego. Na manifestację przyszły tłumy szczecinian. Niestety, nie obyło się bez incydentów. Między protestującymi a grupą osób, broniących jednego z kościołów, doszło do utarczek słownych. Interweniowała policja.

18:20 Ogólnopolski Strajk kobiet. Oto postulaty

Dziś po godz. 16 w siedzibie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet odbyła się konferencja, podczas której Marta Lempart, liderka ruchu, przedstawiła postulaty Strajku Kobiet.

- Po pierwsze życzymy sobie, żeby oświadczenie pani Przyłębskiej było traktowane jako oświadczenie pani Przyłębskiej, a nie wyrok jakiegoś Trybunału Konstytucyjnego.

Po drugie życzymy sobie Trybunału Konstytucyjnego, a nie jakiegoś czegoś, w którym zasiadają osoby nieuprawnione.

Po trzecie życzymy sobie Sądu Najwyższego, który będzie prawdziwy, a nie przynajmniej w części będzie się składał znowu z funkcjonariuszy PiS robiących to, co każe prezes Jarosław Kaczyński.

Po czwarte chcemy prawdziwego Rzecznika Praw Obywatelskich. Chcemy, żeby był to organ, który walczy o nasze prawa.

I to są postulaty prosto od ludzi, którzy są doświadczeni pandemią. Którzy są zostawieni bez pomocy państwa, którzy widzą, czym zajmował się przez ostatnie parę miesięcy rząd, bo nie przygotowaniem do tego, żeby walczyć z pandemią - mówiła Lempart.

18:13 Rozpoczął się protest na Rynku Głównym w Krakowie

Setki protestujących przyszło dziś (27.10) na strajk kobiet na Rynek Główny w Krakowie. Jesteśmy na miejscu. Oto nasza relacja na żywo:

18:00 Jesteśmy na strajku kobiet w Sosnowcu!

Oto relacja na żywo z protestu w Sosnowcu:

17:45 Strajk kobiet w Limanowej w Małopolsce

"Moje ciało to nie trumna", "Nie ma granic między Polską a Piekłem" - między innymi takie napisy widnieją na transparetnach protestujących w Limanowej w Małopolsce. Ludzie zgromadzili się też pod Bazyliką Matki Boskiej Bolesnej, prawdopodobnie w "obronie" przed strajkującymi.

17:30 Strajk kobiet trwa również w podwarszawskich Łomiankach

Według relacji na Twitterze, na protest w Łomiankach przyszły tłumy.

17:15 Setki ludzi na proteście w Łodzi

Tłum łodzian idzie przez miasto.  Łodzianie z transparentami w rękach idą ulicami: Piotrkowską, al. Politechniki, al. Mickiewicza oraz al. Włókniarzy. Na trasie protestu stoją wozy policyjne. Póki co, manifestacja przebiega spokojnie.Tłum wykrzykuje "Trzeba było nas nie wkur%#$!" oraz "Solidarność naszą bronią!"

Protest w Łodzi 27.10.2020
Autor: Kamerka Toya Go

17:00 Rusza protest w Olsztynie

Do miast protestujących we wtorek (27.10) dołącza Olsztyn.

16:40 Protestujący w Łodzi blokują główne ulice

Mimo, że ocenia się, że dzisiejszy (27.10) protest w Łodzi nie jest tak liczny, jak wczoraj, setki ludzi blokuje ulice. Manifestanci idą w kierunku Retkini, jednego z dużych osiedli.

16:20 Protest w Lubinie na Dolnym Śląsku (27.10)

Na ulicach Lubina zrobiło się głośno. Protestujący idą tłumnie przez miasto i nawołują "Chodźcie z nami!"

16:15 Wtorek, 27.10. Protest w Łodzi ruszył po godz. 16:00

Po godz. 16:00 spod przystanku Piotrkowska Centrum ruszył protest w Łodzi. "Nie da się inaczej, trzeba trochę wulgaryzmów użyć" - tłumaczy łódzka aktywistka zdecydowane okrzyki tłumu. Ludzie skandują: "Je*&%ć PiS" oraz "To jest wojna!" Manifestanci idą ulicą, blokując ruch.

16:05 Pod Sejmem robi się coraz głośniej

Pod Sejmem wciąż zbierają się ludzie. Na protest do Warszawy zjeżdżają Polki i Polacy z różnych stron kraju. Oto relacja fundacji Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom:

15:50 Strajk kobiet - gdzie protesty we wtorek (27.10)?

We wtorek (27.10) protesty odbędą się m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Rybniku, Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach, Płocku, Włocławku, Olsztynku, Krotoszynie, Pruszczu Gdańskim, Rumi, Limanowej.

Pierwsza manifestacja, w Andrychowie, wystartowała o godz. 15:30. Kolejne ruszą o godz. 16:00, 17:00, 18:00 i 19:00.

15:00 Manifestacja pod Sejmem

Od około godziny pod Sejmem gromadzą się ludzie z transparentami. Ogólnopolski Strajk Kobiet prowadził transmisję na żywo.

Strajk kobiet. RELACJA NA ŻYWO [27.10.2020]

Strajk kobiet trwa. Relacja na żywo z protestów przeciw zakazowi aborcji prowadzona jest w tym artykule. Publikujemy aktualne i sprawdzone doniesienia o zablokowanych ulicach i happeningach w wielu polskich miastach. Reporterzy Super Expressu są obecni w centrum największych demonstracji w kraju, aby przekazać naszym Czytelnikom rzetelne informacje. Publikujemy również zdjęcia i filmy ze strajków. Bądź z nami do późnego wieczora, by niczego nie przegapić.

Najnowsze