Rozmowy pokojowe w Istanbule rosyjsko-ukraińskie pod przewodnictwem prezydenta Turcji

i

Autor: Sha Dati/Xinhua News/East News Rozmowy pokojowe w Istanbule rosyjsko-ukraińskie pod przewodnictwem prezydenta Turcji

Kiedy koniec wojny na Ukrainie? Traktat pokojowy z Rosją jest możliwy, ale Ukraina stawia WAŻNY warunek

2022-03-30 17:18

Kiedy koniec wojny na Ukrainie? Traktat pokojowy z Rosją jest możliwy, ale Ukraina stawia ważny warunek. Od ponad miesiąca trwa wojna w Ukrainie. Ukraińscy żołnierze dzielnie bronią niepodległości swojego kraju, jednak rosyjskie wojsko nie ustępuje. Obecnie są prowadzone rozmowy pokojowe, mające na celu zawieszenie broni. Jednym z omawianych warunków jest wycofanie wojsk rosyjskich na pozycje z 23 lutego.

Kiedy koniec wojny na Ukrainie? Traktat pokojowy z Rosją jest możliwy

Podpisanie traktatu pokojowego z Rosją będzie możliwe jedynie pod warunkiem wycofania się rosyjskich wojsk z terenów zajętych po 24 lutego.

- Ewentualne referendum ws. układu pokojowego z Rosją będzie mogło zostać przeprowadzone na Ukrainie dopiero, kiedy Moskwa wycofa swoje wojska na pozycje z 23 lutego br. - oświadczył w środę doradca prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak, cytowany przez portal informacyjny RBK.

- Referendum nie może odbyć się dzisiaj, ponieważ dzisiaj mamy stan wojenny. Oczywiście procedura przeprowadzania referendów na Ukrainie jest jasna i wyważona. Przejdziemy do procedury uruchamiania referendum dopiero po opuszczeniu naszego terytorium przez wojska rosyjskie. Powinny one wycofać się co najmniej na na pozycje z 23 lutego 2022 r. - powiedział Podolak.

Jak zaznaczył, dopiero po spełnieniu tego warunku zadziała Konwencja Wiedeńska, która nie uznaje traktatów pokojowych zawartych pod przymusem.

- Zniesiemy stan wojenny tylko wtedy, gdy nie będzie wojsk Federacji Rosyjskiej - dodał prezydencki doradca. 

ZOBACZ TAKŻE: Rosja została zaatakowana?! Wybuchy wstrząsnęły miastem, wszystko się nagrało

Ukraińcy nie odpuszczają. Dzielnie walczą ze znacznie liczniejszym wrogiem 

Trwa wojna w Ukrainie. Walki są toczone już od ponad miesiąca - początkowy plan Rosjan się nie powiódł i nie udało się im wygrać, tak jak planowali, w ciągu kilku dni. Inwazja, która rozpoczęła się 24 lutego, niestety jest wyjątkowo brutalna. Miasta są masowo bombardowane. Giną cywile, w tym dzieci. Na szczęście świat nie patrzy całkiem obojętnie na tragedię Ukraińców. Wyraża wsparcie, przekazując m.in. broń i sprzęt, a także dbając o pomoc humanitarną.

Sonda
Czy myślisz, że Rosja się podda w wojnie z Ukrainą?
Prof. Jan Malicki: To druga wojna bolszewicka. Ma znaczenie dla całej Europy [Super Raport]