Kim jest Marcin Wiącek, kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich? Co o nim wiemy?

2021-07-08 9:21
Dr hab. Marcin Wiącek
Autor: Jakub Kamiński/East News Dr hab. Marcin Wiącek

Marcin Wiącek jest jedynym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich. Tego, aby Wiącek został kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich chciało najpierw Polskie Stronnictwo Ludowe, miał też poparcie Porozumienia Jarosława Gowina. W poprzednim głosowaniu na RPO Wiącek jednak przegrał z ówczesną kandydatką PiS, Lidią Staroń. Tym razem sytuacja wygląda inaczej i Wiącek ma poparcie wszystkich klubów parlamentarnych. Kim jest Marcin Wiącek? Co o nim wiemy?

Marcin Wiącek jest aktualnie jedynym kandydatem proponowanym na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wiącek  ma też pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Gdy 15 czerwca Sejm zajmował się wyborem RPO, Marcin Wiącek przegrał wówczas z kandydatką PiS Lidią Staroń. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a Wiącek ma poparcie wszystkich klubów parlamentarnych. W czwartek Sejm po raz szósty zajmie się wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Dwa razy kandydatką  na RPO była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę. Następnie Sejm wybrał Piotra Wawrzyka, Bartłomieja Wróblewskiego i Lidię Staroń, ale osoby te nie uzyskały poparcia w Senacie.

Kim jest Marcin Wiącek?

Kim jest Marcin Wiącek i co o nim wiemy? Marcin Wiącek jest z wykształcenia prawnikiem, to absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Centrum Prawa Amerykańskiego. Od 2009 roku pracuje jako nauczyciel akademicki, kształci studentów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Marcin Wiącek to doktor habilitowany, jest profesorem UW,  W 2007 roku trafił do NSA (Naczelnego Sądu Administracyjnego), a w latach 2014-2018 był członkiem Rady Legislacyjnej przy premierze. Co ciekawe, w 2o18 roku Marcin Wiącek przygotował, na prośbę Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, projekt ustawy dotyczącej miejsc pamięci powstańców. 

Sam Wiącek mówił o funkcji RPO: "Rolą rzecznika jest ochrona wolności i praw każdego człowieka niezależnie od poglądów politycznych, niezależnie od jakiegokolwiek światopoglądu".

Najnowszy sondaż partyjny. Kaczyński w opałach. Efekt Tuska?

Express Biedrzyckiej - Adam Bodnar: Białoruski naród przeżywa traumę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE