Koronawirus w Polsce. Morawiecki: epidemia jest gigantycznym wyzwaniem

2020-10-19 14:58 miko
Szpital polowy
Autor: EAST NEWS Szpital polowy

Rozpoczęła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz rzecznika rządu Piotra Müllera. Tuż po niej czas na konferencję prasową Mateusza Morawieckiego, który odwiedził dziś Składnicę Agencji Rezerw Materiałowych.

Konferencja prasowa organizowana w KPRM dotyczy działań rządu w związku z koronawirusem. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 7482 osób – podał w poniedziałek resort zdrowia. Zmarło 41 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w województwach małopolskim i mazowieckim.

Poniedziałkowe dane mówią o 7482 nowych zakażeniach. Są to zakażenia w województwach: małopolskiego (1201), mazowieckiego (849), śląskiego (685), łódzkiego (679), lubelskiego (526), pomorskiego (481), kujawsko-pomorskiego (473), podkarpackiego (458), wielkopolskiego (423), dolnośląskiego (406), opolskiego (348), podlaskiego (283), zachodniopomorskiego (217), warmińsko-mazurskiego (190), świętokrzyskiego (170) i lubuskiego (93).

Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 36 osób.

Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 183 248 osób. Zmarło 3614 chorych, wyzdrowiało 94 014 osób.

RELACJA NA ŻYWO

14.55 - Epidemia jest gigantycznym wyzwaniem dla całego świata. To stąd sprzęt medyczny będzie służył do wyposażania tego co budujemy na ewentualny scenariusz dużego wzrostu zachorowań - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

14.50 - W walkę z epidemią zaangażowane są wszystkie struktury państwa. To nasze najważniejsze zadanie. Na pierwszej linii są szpitale, które muszą być zaopatrzone w sprzęt, dlatego ARM dokonały ogromnego zakupu sprzętu - powiedział szef rządu.

14.50 Rozpoczyna się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego.

13:45 Wszyscy medycy, którzy w wyniku walki z Covid-19 będą skierowani na kwarantannę, bądź izolację, mogą liczyć na pełną rekompensatę wynagrodzenia w tym okresie - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - To rozwiązanie będziemy chcieli zastosować także dla służb mundurowych - dodał.

13:44 Podpiszę dziś rozporządzenie, które będzie do grudnia wyłączało normy związane z zatrudnieniem poszczególnych typów personelu w danych zakresach, oddziałach szpitalnych; te normy, aby zachować bezpieczeństwo i ciągłość będą poluzowane - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:43 Żołnierze będą zastępować personel medyczny w mobilnych punktach pobrań tzw. drive thru - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. W miarę potrzeby czas pracy tych punktów ma być wydłużany.

13:42 Chcemy wprowadzić możliwość tzw. telepracy czy pracy zdalnej na kwarantannie, oczywiście za zgodą pracownika i pracodawcy - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

13:41 Minister Niedzielski odpowiada na pytanie o Dzień Wszystkich Świętych. - To święto bardzo zakorzenione w polskiej kulturze. Na razie nie stoimy na stanowisku, że nie wyobrażamy sobie zamknięcia cmentarzy albo ograniczenia tego ruchu w sposób administracyjny. Natomiast przypominamy, że każda wizyta musi odbywać się w maseczce. Po drugie namawiamy, aby te wizyty nie kumulować 1 listopada - mówi Niedzielski. Na tę chwile nie ma zgody co do dodatkowego dnia wolnego 2 listopada, ponieważ wg rządu to mogłoby zwiększyć liczbę kontaktów m.in. przez dodatkowe podróże. 

13:40 Mają się zmienić też warunki kwarantanny. - Chcemy wprowadzić możliwość telepracy na kwarantannie. Mamy blisko 300 tys. osób na kwarantannie. Chcemy, aby takie osoby mogły mieć możliwość pracy, bo na razie nasze przepisy tego nie zakładały - mówi Niedzielski.

13:39 Ustawa zawiera też przepis o wyłączeniu odpowiedzialności karnej dla lekarzy, którzy popełnią nieumyślny błąd w ramach walki z COVID-19. 

13:38 Wprowadzi ona podwojenie podstawowego wynagrodzenia dla personelu zaangażowanego w zwalczanie epidemii - mówi Niedzielski. Ponadto medycy, który zostaną skierowani na kwarantannę lub izolację mogą liczyć na pełne wynagrodzenie w tym okresie. 

13:37 Aby zwiększyć liczbę personelu do walki z epidemią, lekarze rezydenci będą zwolnieni z egzaminu ustnego - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał ponadto, że personel medyczny zaangażowany w walkę z COVID-19 będzie otrzymywał dodatek w wysokości 100 proc. podstawowego wynagrodzenia.

13:36 - To nie łóżka leczą, to personel. Chciałem bardzo podziękować i nisko się ukłonić lekarzom, ratownikom, pielęgniarkom, diagnostom, którzy poświęcają cały swój czas na to, żeby jak najbardziej skutecznie przeciwstawić się temu niebezpieczeństwu - mówi minister zdrowia.

13:35 Równocześnie dodał, że wzmacniana jest funkcja koordynatorów wojewódzkich, którzy pomagać mają w rozdysponowaniu pacjentów pomiędzy placówkami. Ponadto stwierdził, że trwają prace związane z przekształcaniem powiatowych szpitali (I poziom) na szpitale, które mają zająć się pacjentami z COVID-19.

13:34 Minister mówił o tym, że przeprowadzono kontrolę infrastruktury szpitalnej. Wynika z niej, że w całej Polsce dostępnych jest obecnie ok. 15 tys. takich łóżek szpitalnych, w tym 60 proc. z nich jest zajętych.

13:33 Poinformował, że w wyniku takiego przekształcenia ma przybyć kolejne 10 tys. łóżek dla chorych z koronawirusem.

13:32 - Można powiedzieć, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju profilowaniem szpitali regionalnych powiatowych na te, które mają wypełniać tylko i wyłącznie funkcje covidowe - dodał.

13:31 - Staraliśmy się budować taką regułę, którą obrazowo można wytłumaczyć w ten sposób: jeżeli są w regionie koło siebie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami covidowymi z tych dwóch powiatów - powiedział.

13:30 Minister na konferencji prasowej poinformował, że dokonano "przeglądu" szpitali powiatowych zarówno pod względem możliwości wykorzystania ich infrastruktury na cele covidowe, jak i zoptymalizowania dostępu dla pacjentów, którzy mają przypadłości inne niż COVID-19.

13:29 Jeżeli są w regionie koło siebie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami covidowymi z tych dwóch powiatów - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:28 Niedzielski: chcemy wprowadzić możliwość telepracy dla osób na kwarantannie. 

13:27 Jak mówił Niedzielski, ogromną rolę w budowie szpitali tymczasowych będzie odgrywała także Kancelaria Premiera. - Pan minister Dworczyk, który jest zaangażowany bezpośrednio w przygotowanie tych projektów największych dotyczących budowy szpitali tymczasowych jest właśnie na Stadionie Narodowym i nadzoruje sposób rozpisywania na szczegóły planu postawienia tego szpitala - poinformował szef MZ.

13:26 Podkreślił, że budowa szpitali tymczasowych w największym stopniu obciąży struktury Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - To szpitale, które podlegają tym dwóm resortom będą brały na siebie ciężar odpowiedzialności za budowę i funkcjonowanie szpitali tymczasowych - dodał.

13:25 Budowa szpitali tymczasowych w największym stopniu obciąży struktury MON i MSWiA; ogromną rolę ma także Kancelaria Premiera - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister zdrowia mówił na konferencji prasowej, że w budowę szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim zaangażowane są wszystkie resorty. - Bardzo się cieszę, że walka z Covid nie jest tylko domeną ministra zdrowia, to jest praca zespołowa, której przewodzi pan premier Morawiecki - zaznaczył Niedzielski.

13:24 Powiedział, że jest "absolutnie deklaracja współpracy i włączenia się w ten proces walki z koronawirusem". - Do środy mamy wspólnie wypracować listę szpitali prywatnych, które również będą obciążone obowiązkiem utworzenia tzw. łóżek covidowych - zapowiedział minister. Jak dodał taka operacja powinna spowodować kolejne zauważalne, czyli "liczone w tysiącu bądź więcej powiększenie efektywne bazy łóżkowej dostępnej na leczenie Covid". 

13:23 Szef resortu zdrowia mówił na konferencji prasowej, że rozmawiał z przedstawicielem firmy Lux Med i wiceprezesem Pracodawców RP, który odpowiada za obszar medyczny. - Doszliśmy do takiego porozumienia, czy do takiej konkluzji, że również prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z covidem - relacjonował Niedzielski.

13:22 Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem, jest deklaracja współpracy; do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały tzw. łóżka covidowe - oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:21 Podkreślał, że bardziej narażone na wzrost zakażeń są obecnie województwa mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie. "To są miejsca, w których te projekty będą w pierwszej kolejności realizowane" - podkreślił. 

13:20 "Premier Morawiecki wydał polecenie dotyczące przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim" - poinformował minister Niedzielski

13:19 Premier Morawiecki wydał polecenie dotyczące przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim; w pierwszej kolejności w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:18 - Nienoszenie maseczki jest naruszeniem wolności drugiego człowieka - mówi minister Niedzielski. Krytykuje próby obejścia obostrzeń. - Polecam monitorowanie liczby dziennych zachorowań -stwierdził. 

13:17 Niedzielski: chcemy zaproponować rozwiązanie, które polega na przekształceniu oddziałów internistycznych na potrzeby walki z COVID-19; da to dodatkowe 3 tys. łóżek wraz z personelem.

13:16 Niedzielski: W przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15, 20 tysięcy zachorowań dziennie.

13:15 Kolejnym rozwiązaniem, które ma zagwarantować dodatkowe 3 tys. łóżek dla pacjentów z COVID, będzie przekształcenie oddziałów internistycznych w szpitalach wojewódzkich. - Jeśli to dodamy do siebie, będziemy mieli do czynienia praktycznie z podwojeniem bazy łóżek - mówi minister zdrowia. 

13:14 - Szacujemy, że w wyniku takiego przekształcenia powiększymy infrastrukturę o 10 tys. łóżek. Oczywiście nie same łóżka leczą, mówimy też o dedykowani personelu w szpitalach covidowch do tych pacjentów - powiedział. 

13:13 Niedzielski: prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem, jest deklaracja współpracy; do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które utworzą tzw. łóżka Covidowe.

13:12 Minister tłumaczy, że przyjęto zasadę, że jeśli są dwa szpitale powiatowe w miarę blisko siebie, to jeden z nich będzie zajmował się pacjentami z COVID-19 z obu powiatów, a drugi - pozostałymi chorymi. 

13:11 Niedzielski mówi, że część powiatowych szpitali zostanie przekształcona na szpitale tzw. drugiego poziomu covidowego, czyli przeznaczone w całości lub większości do leczenia pacjentów z COVID-19. 

13:10 Niedzielski: 15 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem w całym kraju; zajętych jest ok. 8 tys., czyli 60 proc; wzmacniamy funkcję koordynatorów wojewódzkich. 

13:05 Minister Zdrowia mówi, że w skali ogólnopolskiej wskaźnik zajętości łóżek to ok. 60 proc., ale w regionach jest on wyższy i "mogą pojawić się sytuacje, że karetka jeździły od jednego szpitala do drugiego". By temu zaradzić wprowadzana jest lepsza koordynacja i logistyka z udziałem różnych służb - zapewnia.

13:00 Zaczyna się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Tak będzie wyglądał szpital polowy na Narodowym
Najnowsze
KOMENTARZE