Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski o święcie Trzech Króli: Jedno z najstarszych świąt katolickich

2016-01-05 3:00
Tadeusz Isakowicz-Zaleski:
Autor: Eastnews

To jedno z najstarszych świąt katolickich, obchodzone od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Jego właściwa nazwa brzmi święto Objawienia Pańskiego (grec. Epifania), na pamiątkę tego, że Chrystus objawił się ludzkości, mówi o święcie Objawienia Pańskiego, tzw. Trzech Króli, ks. Isakowicz-Zalewski.

"Super Express": - Jakie jest znaczenie w Kościele katolickim święta Trzech Króli?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: - To jedno z najstarszych świąt katolickich, obchodzone od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Jego właściwa nazwa brzmi święto Objawienia Pańskiego (grec. Epifania), na pamiątkę tego, że Chrystus objawił się ludzkości. Pierwszymi, którzy złożyli pokłon Chrystusowi, byli pasterze, ale także mędrcy ze Wschodu. W tradycji katolickiej mówi się, że byli to trzej królowie, ale w Piśmie Świętym nie ma mowy o tym, ilu ich było. W tradycji ormiańskiej mówi się, że mędrców było dwunastu.

- 6 stycznia w kościołach święci się kadzidło i kredę, którą wierni oznaczają drzwi, pisząc... No właśnie, jedni piszą K+M+B, inni C+M+B, a jeszcze inni G+M+B. Jak według Kościoła powinno się oznaczać drzwi chrześcijan?

- W tradycji ludowej przyjęło się, że drzwi oznacza się pierwszymi literami imion trzech mędrców czy królów, a więc Kacpra, Melchiora i Baltazara. Faktycznie jednak chodzi raczej o łacińską sentencję "Christus mansionem benedicat" (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Dawniej wizyta duszpasterska, zwana kolędą, rozpoczynała się właśnie 6 stycznia, i to księża pisali kredą znak C+M+B na znak błogosławieństwa dla domowników.

- W Nowy Rok katolicy obchodzili święto Matki Bożej Rodzicielki, które znajduje się na liście świąt nakazanych. A więc niepójście dzień po sylwestrowej zabawie do kościoła oznacza, że w Objawienie Pańskie należy się wyspowiadać?

- 1 stycznia wśród świąt nakazanych znalazł się stosunkowo niedawno. Kościół zaleca, by we wszystkie święta nakazane, którymi są wszystkie niedziele oraz kilkanaście dni w roku, katolicy pojawili się w kościele. Jeżeli ktoś z jakiejś przyczyny wie, że w Nowy Rok nie da rady pojawić się w świątyni, może pójść do kościoła na mszę wigilijną, czyli dzień wcześniej, a więc przed zabawą sylwestrową. Kościół nie jest przeciwko zabawie - zabawa jest rzeczą dobrą. W tradycji cały okres od Bożego Narodzenia do 6 stycznia określany był mianem godów, a więc czas spędzano nie tylko w świątyniach, lecz także na wspólnej zabawie, odwiedzinach.

Zobacz: Orszak TRZECH KRÓLI, 6 stycznia w Warszawie. Gdzie, kiedy, o której?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE