Michał Dworczyk przyznaje: w Kancelarii Premiera trwa kilka kontroli NIK. Zemsta Banasia? [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

Michał Dworczyk
Autor: TVN24 Michał Dworczyk

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś uważany był za człowieka PiS i przez większość Zjednoczonej Prawicy został wybrany na to stanowisko. Jednak o tym, że iskrzy na linii PiS - szef NIK wiadomo już od dawna. Partia rządząca już w 2019 r. chciała go zmusić do dymisji, ale bez skutku. Ostatnio media donosiły o przeciekach z raportu NIK, zgodnie z którym organizację niedoszłych wyborów kopertowych uznano za bezprawną, a odpowiedzialnością obarczono premiera i szefa jego Kancelarii. - Poruszamy się w sferze przecieków i plotek, a ja nie zamierzam się do nich odnosić - uciął dziś krótko minister Michał Dworczyk i przyznał, że kontrolerzy pracują w KPRM. - Mamy w tej chwili w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów równolegle prowadzonych kilka kontroli. Tak jest od kilku miesięcy - mówi w programie "Express Biedrzyckiej".

Szef KPRM dodaje, że Kancelaria działa w pełni transparentnie. - Zakładam, że NIK przykłada dużą wagę do tego, żeby prześwietlać wszystkie działania administracji. I dobrze. Nie mamy nic do ukrycia - zapewnia. Michał Dworczyk mówi także o Narodowym Programie Szczepień i odnosi się do oskarżeń o zniknięcie 700 tys. dawek szczepionki.

Kamila Biedrzycka: Wielu ostatnio mówi o panu: „człowiek do zadań specjalnych”...

Michał Dworczyk: Szczerze? Nie wiem jak to skomentować. Ja po prostu wykonuję swoją pracę.

- Według sondaży niemal 53 proc. Polaków dobrze ocenia przebieg Narodowego Programu Szczepień. 36 proc. jest przeciwnego zdania. Pana ten wynik satysfakcjonuje?

- Oczywiście zawsze miło słyszeć, że ktoś dobrze ocenia pracę. Przy czym ja traktuję to jako komplement dla tysięcy ludzi, którzy Narodowy Program Szczepień tworzą, przede wszystkim tych, którzy pracują w ponad 7 tys. punktów szczepień i codziennie wykonują ciężką pracę.

Express Biedrzyckiej - Michał Dworczyk: W KPRM mamy kilka kontroli NIK

- W ostatnich dniach pojawiły się nieoficjalne informacje o brakujących 700 tys. dawek szczepionek. To nie jest liczba, którą można tłumaczyć efektem skali i niemożnością uniknięcia rozbieżności. A tym tłumaczy się Agencja Rezerw Strategicznych.

- (…) mamy w tej chwili wykonanych ponad 13 mln szczepień. W systemie jest około 20 mln terminów osób już zaszczepionych, albo zapisanych na szczepienia. 700 tys. szczepionek, o których rozmawiamy oczywiście nigdzie nie zniknęło. Ich dystrybucja jest w Polsce bardzo precyzyjnie określona przepisami prawa. Każda partia szczepionki jest dokładnie śledzona. Na sytuację, o której rozmawiamy składa się kilka elementów. Po pierwsze zapewne chodzi o szczepionki, które zostały już dostarczone do punktów i jeszcze nie wykonano nimi szczepień, bo dostawy są realizowane raz lub dwa razy w tygodniu i część szczepionek czeka na wykorzystanie kilka dni. Po drugie, niektóre punkty mają opóźnienia w raportowaniu i nawet trudno mieć do nich o to pretensje. Są zawalone pracą.

- Czyli żadne szczepionki nie wyparowały, nie zostały sprzedane za granice i ręczy pan za to głową.

- Żadne szczepionki nigdzie nie zostały sprzedane – ani za granicę, ani w kraju. Żadne nie zniknęły.

- Czy jest już jakaś odpowiedź rządu Danii ws. kupna szczepionek Johnson and Johnson przez Polskę?

- Jeszcze nie. Pan premier wysłał w tym tygodniu do premier Danii list, w którym deklarujemy chęć kupna tych szczepionek i jeśli będzie taka możliwość, to uczynimy to niezwłocznie.

- Czy polski rząd przyłączy się do administracji Joe Bidena, która apeluje by zawiesić patenty firmom farmaceutycznym produkującym szczepionki na COVID-19? Berlin się sprzeciwia.

- Premier Morawiecki od samego początku pandemii i rozpoczęcia akcji szczepień wielokrotnie podkreślał, że te patenty powinny być uwolnione i że biorąc pod uwagę wyzwania, które stoją i przed Europą i przed całym światem trzeba zrobić wszystko, żeby produkcja szczepionek była maksymalnie ułatwiona. Więc absolutnie to stanowisko prezydenta USA jest zbieżne z postulatami formułowanymi przez polski rząd.

„Nie ma mowy o żadnych nowych koalicjach. Jest Zjednoczona Prawica, która ma większość w Sejmie. Mówienie o koalicji z Lewicą to nonsens”.

- ...ostatnie głosowanie pokazało, że nie ma.

- ...a jeśli chodzi o poparcie dla poszczególnych ustaw, to niejednokrotnie się zdarzało, że popierały je inne kluby. Jak obniżenie podatku PIT, CIT czy 500 plus. Ale mówienie o jakiejś nowej koalicji jest nonsensem.

- Kiedy poznamy szczegóły Nowego Ładu, którego prezentacja – podobno ze względu na pandemię – była przekładana?

- Według mojej wiedzy nastąpi to w maju.

- Znajdzie się w nim podwyżka podatku PIT?

- Nie mam takiej wiedzy, żeby miała tam być prezentowana kwestia zmiany w podatku PIT, ale nie znam tego dokumentu.

- Nie zna pan Nowego Ładu?!

- Znam go ogólnie, ale nie na tyle, żeby mnie teraz pani na wyrywki przepytywała.

- Z nieoficjalnych informacji wynika, że raport końcowy NIK o organizacji wyborów kopertowych pokazuje, że miały się one odbyć bezprawnie, a odpowiedzialność za to ponosi głównie premier Morawiecki i pan jako szef jego Kancelarii.

- Poruszamy się w sferze przecieków i plotek, a ja nie zamierzam się do nich odnosić. Na pewno zrobię to po tym, jak oficjalny dokument zostanie opublikowany. To są bardzo poważne kwestie, i tak trzeba o nich rozmawiać (…) według mojej najlepszej wiedzy nie złamaliśmy prawa.

- Jak bardzo Marian Banaś może zaszkodzić PiS?

- (…) NIK jest właśnie od tego żeby kontrolować administrację i robi to bardzo dobrze. Mam nadzieję, że te oceny nie będą obciążone żadnymi politycznymi kwestiami (…) mamy w tej chwili w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów równolegle prowadzonych kilka kontroli. Tak jest od kilku miesięcy. W związku z tym zakładam, że NIK przykłada dużą wagę do tego, żeby prześwietlać wszystkie działania administracji. I dobrze. Nie mamy nic do ukrycia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze