Ministerstwo rolnictwa pomoże producentom mleka

2015-10-01 15:45 PMar
Marek Sawicki
Autor: Tomasz Radzik Marek Sawicki

Jak poinformował w rozmowie z Polskim Radiem RDC  minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki niedługo do Polski trafi 29 milionów euro pomocy, jaką przydzieliła polskim rolnikom Komisja Europejska. Po  konsultacjach ustalono, że pieniądze te mają zostać przeznaczone m.in. dla producentów mleka. Sawicki oznajmił, że odpowiednie rozporządzenie jest już gotowe i będzie ono konsultowane społecznie.

Minister rolnictwa zauważył, że z powodu systemu szacowania strat wynikających z tegorocznej suszy oraz standardowej skali produkcji wielu rolników osiągnie straty przekraczające aż 30% średniej produkcji (biorąc pod uwagę 3 ostatnie lata). Z tego powodu unijne środki mają też zostać przekazane dla producentów bydła. Jak powiedział Sawicki: - Najprawdopodobniej będzie to kierowane do sztuki krowy dorosłej.

Sawicki uważa, że wspomniana transza nie musi kończyć już unijnej pomocy. Zapowiedział, że Polska, razem z Rumunią i Austrią, złożyła kolejny wniosek o wsparcie w Brukseli. Minister wierzy, że Komisja Europejska zdecyduje się zwiększyć jeszcze kwotę pomocy dla rolników, których dotknęła tegoroczna susza.

Do końca września rolnicy mogli składać wnioski o pomoc państwa w związku z suszą (TUTAJ). Na cel ten rząd postanowił przeznaczyć 450 milionów złotych.

Zobacz także: Marek Sawicki zapłacił 12 000 zł za... wywiad ze sobą!

Najnowsze