Morawiecki i Gowin jadą z ważną misją do Hiszpanii. Będzie zawarte porozumienie

2021-05-30 9:55
Jarosław Gowin, Mateusz Morawiecki
Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS, AP Jarosław Gowin, Mateusz Morawiecki

W niedzielę po południu premier Mateusz Morawiecki wyleci do Hiszpanii. Zabierze ze sobą wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, a także innych członków rządu, którzy będą mieli okazję spotkać się ze swoimi hiszpańskimi odpowiednikami. W poniedziałek Morawiecki wraz z szefem tamtejszego rządu Pedro Sánchezem będą przewodniczyć XIII polsko-hiszpańskim konsultacjom międzyrządowym.

Najpierw spotkanie z Polonią...

Tegoroczne konsultacje odbędą się w Alcalá de Henares, mieście położonym 30 km od Madrytu – to największe skupisko Polonii w Hiszpanii. Działają tam Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii "Orzeł Biały" i Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Mówiących po Polsku "Polonica". Szef rządu w niedzielę po przylocie do Madrytu ma w planach spotkanie z Polonią.

W konsultacjach międzyrządowych, które rozpoczną się w poniedziałek rano, oprócz premiera Morawieckiego udział weźmie wicepremier Jarosław Gowin. Ze swoimi odpowiednikami spotkają się również ministrowie infrastruktury, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, klimatu i środowiska, minister ds. Unii Europejskiej i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Rafał Trzaskowski chce tworzyć rząd z Hołownią. Czy Budka pozostanie szefem PO?

W programie przewidziana jest rozmowa premierów i rozmowy ministrów, a następnie wspólne posiedzenie plenarne. – "W agendzie spotkania premierów znajdą się bieżące kwestie unijne: koordynacja działań związanych z pandemią COVID-19, polityka klimatyczna, wyzwania migracyjne, polityka sąsiedztwa, kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej, edukacyjnej i kulturalnej" – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Express Biedrzyckiej - Władysław Kosiniak-Kamysz: Lidia Staroń nie gwarantuje obiektywizmu

... a na koniec wspólna deklaracja

Dodał, że na zakończenie konsultacji przyjęta zostanie wspólna deklaracja szefów rządów Polski i Hiszpanii. Ponadto – zapowiedział – planowane jest podpisanie licznych porozumień o współpracy: między resortami dyplomacji Polski i Hiszpanii; między akademiami dyplomatycznymi obu państw; w dziedzinie cyberbezpieczeństwa; dotyczącej polityki przemysłowej, a także przy rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Rzecznik rządu wskazał, że strony przyjmą także protokół końcowy XII sesji plenarnej Stałej Polsko-Hiszpańskiej Komisji Mieszanej ds. Współpracy w Dziedzinie Kultury, Edukacji i Nauki.

Poniedziałkowe konsultacje zostały poprzedzone Polsko-Hiszpańskim Forum Biznesu, które odbyło się w ostatni czwartek w formule wideokonferencji i uczestniczyli w nim ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę. Podczas forum polscy i hiszpańscy przedsiębiorcy mieli okazję zapoznać się z możliwościami inwestycyjnymi i biznesowymi w obu krajach, m.in. w ramach sektora nowej mobilności w Polsce i sektora transportu kolejowego w Hiszpanii.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE