Możesz zyskać 100 zł do emerytury! Jak to zrobić?

2018-01-30 3:00
portfel emerytura podwyżki
Autor: Shutterstock portfel emerytura podwyżki

W tym roku przyszłych emerytów czeka "wielka kumulacja" w ZUS. Nie warto się więc spieszyć ze składaniem wniosku emerytalnego. Wystarczy wstrzymać się do lipca, a na konto może wpłynąć nawet o... 100 zł więcej. O tyle wyższe będzie naliczone świadczenie.

Nie od dziś wiadomo, że dłuższa praca to wyższa emerytura. W tym roku osobom, które osiągnęły już wiek emerytalny, wyjątkowo opłaca się popracować kilka miesięcy dłużej. Tak zamierza zrobić wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska (62 l.). - Chociaż będę mogła przejść na emeryturę już w maju tego roku, złożę wniosek emerytalny dopiero w lipcu - zapowiada. Dlaczego to się opłaca? Bo ZUS wyliczy nam w tym roku emeryturę według wyjątkowo korzystnych zasad. W czerwcu co roku zakład dokonuje waloryzacji kapitału początkowego i składek zgromadzonych na koncie przyszłego emeryta. W tym roku - ze względu na sytuację gospodarczą - takie przeliczenie będzie się wyjątkowo opłacać. Według prognoz ZUS przemnoży kwoty na koncie każdego ubezpieczonego, stosując wskaźnik najwyższy od 2010 roku. - Różnica w wysokości emerytury może wynieść nawet od 100 do 200 zł na korzyść emeryta - prognozuje Wiesława Taranowska. Osoba, która właśnie osiągnęła wiek emerytalny i zgromadziła na swym koncie w ZUS 350 tys. składek, rezygnując z pracy od razu, dostanie ok. 1200 zł emerytury. Jeśli wstrzyma się z decyzją o pół roku, tylko z powodu wysokiej waloryzacji składek będzie miała świadczenie wyższe o ok. 80 zł.

Do dłuższej pracy przekonywała już minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (63 l.). - Namawiałabym Polaków, aby decydując się na rezygnację z pracy, korzystali z porad doradców emerytalnych. Jeśli przejdziemy na emeryturę nie teraz, a za rok, to i emerytura będzie wyższa o ok. 8 proc. - mówiła w rozmowie z "SE" Rafalska.

Zobacz także: SONDAŻ: Polacy chcą robić zakupy w niedzielę

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE