Najnowszy SONDAŻ partyjny. Kukiz WYBIERZE premiera

2017-08-18 16:27

Chociaż mamy wakacje, to w polityce wiele się dzieje. Za nami wielkie protesty Polaków, którzy sprzeciwiali się zmianom w sądownictwie autorstwa PiS. Do tego opozycja zarzuca władzy, że zbyt późno zareagowała w sprawie nawałnic jakie nawiedziły Polskę. Nie ma końca sprzeczek między PiS a PO. A wiadomo, że gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta i rozdaje karty. Najnowszy sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzony dla SE.pl i NOWA TV pokazuje jasno - to Paweł Kukiz wskaże premiera.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie SE.pl i NOWA TV uzyskała aż 36 proc. głosów. O wiele mniej głosujących wskazał na Platformę Obywatelską, która zajęła drugie miejsce w sondażu. Na partię Grzegorza Schetyny chce głosować 22 proc. wyborców. Trzecie miejsce zajęła formacja Pawła Kukiza, Kukiz'15 z wynikiem 12 proc., a tuż za podium uplasowała się Nowoczesna. Na patię Ryszarda Petru chciałoby zagłosować 11 proc. osób.

Jeśli wybory odbyłyby się w najbliższym czasie to do Sejmu weszłoby jeszcze partie: Sojusz Lewicy Demokratycznej z wynikiem 7 proc. i Polskie Stronnictwo Ludowe - 5 proc. Poza parlamentem znalazłyby się partie: Razem - 4 proc. i Wolność - 3 proc. Co ozanczają takie wyniki? Jedno - to od Pawła Kukiza będzie zależał los władzy, to on wskaże premiera. Dlaczego? Jeśli Kukiz'15 połączy siły z PiS wtedy razem mogą zdobyć aż 48 proc. głosów. To o wiele więcej niż wspólne siły PO i Nowoczesnej, które nie wykluczają wspólnych list. Schetyna i Petru razem mogliby uzyskać 33 proc.

Zdaniem eksperta politologa prof. Kazimierza Kika (70 l.) taki scenariusz, połączenia Kukiza z PiS, pozwoliłby na wprowadzenia dalszych zmian w Polsce: - PiS razem z Kukizem miałby 48 procent, co pozwoliłoby kontynuować zmiany w Polsce, ale sądzę, że Paweł Kukiz nie byłby łatwym sojusznikiem i trudno byłoby Kaczyńskiemu go temperować. Jednak politolog ostrzega, że taka koalicja byłaby wyzwaniem, bo Paweł Kukiz to twardy polityk, który ma swoje zdanie: - Kukiz wchodząc w koalicję z PiS miałby wpływ na rządzenie, na wybór premiera, a sądzę, że w takim rozdaniu otrzymałby tekę wicepremiera i kilka ministerstw - wyjaśnia ekspert. I dodaje: - Na pewno Kukizowi opłaciłoby się wejść w alians z PiS, bo znaczyłby w rządzie więcej niż znaczy w rzeczywistości – dodaje prof. Kik (70 l.), politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 16-17.08.2017 roku na próbie 1099 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

Zobacz: Sondaż: LIDER OPOZYCJI. Tego nazwiska jeszcze nie było ...

Sprawdź: Sondaż dla NOWA TV i se.pl: Amber Gold pogrążył Tuska

Czytaj: Polacy chwalą prezydenta za weto SONDAŻ

Tomasz Walczak VIDEOBLOG: Nawałnice w Polsce. Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE