Rząd powinien wspierać producentów napojów owocowych. Najnowszy sondaż „Super Expressu”

2019-03-26 4:26 MMB
Soki
Autor: Laboko/Sutterstock.com

Wzrost podatku VAT na niegazowane napoje owocowe spowoduje, że ograniczymy ich spożycie albo przerzucimy się na napoje gazowane – tak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla „Super Expressu”. To mogłoby uderzyć w polskich rolników i producentów, a zdaniem zdecydowanej większości respondentów, rząd powinien ich wspierać!

Z 5 proc. aż na 23 proc. miał wzrosnąć podatek VAT na niegazowane napoje owocowe. Ministerstwo Finansów argumentowało, że dzięki temu konsumenci chętnie sięgną po soki owocowe. Jednak pod naciskami producentów, Sejm zawiesił prace nad projektem ustawy.

– Nie możemy zgodzić się z argumentami rządu, że konsumenci chętniej będą kupować naturalne soki 100 proc. lub nektary – napisał w komunikacie Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków. Unia alarmuje, że podwyżka VAT uderzy w sadowników. Faktycznie ponad połowa ankietowanych uważa, że jeśli z powodu wyższego podatku wzrosną ceny niegazowanych napojów owocowych, ograniczymy ich spożycie lub zastąpimy je tańszymi napojami gazowanymi, a nie sokami! A przecież w tym samym badaniu ponad 80 proc. pytanych uważa, że rolą rządu jest wpieranie polskich producentów i rolników.

Badanie zrealizowano w dniach 21-22 marca 2019 r. na próbie 1023 dorosłych Polaków.

Co zrobią Polacy, jesli wzrosną ceny niegazowanych napojów owocowych?
Autor: se.pl
Co zrobią Polacy, jesli wzrosną ceny napojów owocowych
Autor: se.pl