Nie uwierzysz, ile polska rodzina wyda pieniędzy na Boże Narodzenie 2018 [TABELA]

2018-12-04 6:00
Święta 2018 - ILE WOLNEGO na Boże Narodzenie?
Autor: fot./freeimages.com/Walter Rock Święta

Jak ustalili autorzy raportu dotyczącego tegorocznych zakupów świątecznych, polska rodzina zapłaci za Boże Narodzenie średnio 1168 zł. Spece z firmy Deloitte podają, że to ponad 60 zł więcej niż w grudniu 2017 r. Najwięcej wydamy na prezenty, choć ceny artykułów spożywczych wcale nie rozpieszczają.

Na podarunki dla bliskich przeznaczymy aż 45 proc. bożonarodzeniowego budżetu. Żywność jest na drugim miejscu, bo pochłonie 40 proc. środków, które wydamy. Jaki z tego wniosek? W rozmowie z „Super Expressem” ekonomista prof. Witold Orłowski (56 l.) zauważa, że Polacy mogą się cieszyć, bo ich portfele puchną: – Mamy więcej w kieszeni, ale ze względu na wzrost cen żywności, będziemy przejadać nasze pieniądze – komentuje.

Nie ma co ukrywać, w porównaniu do grudnia 2017 r. zapłacimy dużo więcej choćby za śledzia w oleju – za 650 g o 4,10 zł drożej czy bożonarodzeniowego karpia. Najpopularniejsza ryba na świątecznym stole podrożała aż o 5,50 zł za kg! Znacznie więcej będą nas też kosztować mak, masło czy chleb.

Prof. Orłowski ocenia, że chociaż ceny rosną, nie będziemy rezygnować ze swoich ulubionych, świątecznych frykasów. – Jeśli chodzi o żywność, przyzwyczailiśmy się do wydatków, kupowania tych samych rzeczy. I choć jedzenie jest droższe, ludzie narzekają, ale kupują. Pewnie nie więcej, bo więcej się już nie da – żartuje nasz rozmówca.

To w Polsce zadeklarowano najwyższy wzrost całkowitych wydatków na święta. Pod tym względem wyprzedziliśmy tak bogate kraje jak Wielka Brytania, Belgia czy Holandia. Najczęściej też przekraczamy założony wcześniej budżet. I to nawet o 200 zł!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE