Nowe obostrzenia i omikron. Od 1 grudnia spore problemy dla osób niezaszczepionych!

2021-11-29 15:39
Minister Adam Niedzielski
Autor: GADOm Minister Adam Niedzielski

Nowe obostrzenia i omikron: dla osób niezaszczepionych od 1 grudnia 2021 roku rząd wprowadza nowe obostrzenia. Są związane z IV falą koronawirusa i pojawieniem się nowego wariantu omikron. Zobaczcie, co się zmieni od 1 grudnia dla osób dla niezaszczepionych ludzi.

Nowe obostrzenia i omikron: dla osób niezaszczepionych od 1 grudnia 2021

W poniedziałek, 29 listopada, po posiedzeniu sztabu kryzysowego zostały ogłoszone obostrzenia, które będą obowiązywały od 1 grudnia 2021 roku. Reakcja rządzących była konieczna, bowiem – jak przyznał na konfernecji minister zdrowia Adam Niedzielski, „Jesteśmy gdzieś w apogeum IV fali. Teraz spodziewamy się, że albo te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na tym stabilnym poziomie”. Ponadto, coraz bliżej granic Polski potwierdzane są przypadki nowego wariantu koronawirusa – omikron. Kwestią czasu jest pojawienie się go również w naszym kraju.

Konferencja ministra zdrowia. Co z obostrzeniami?

Od 1 grudnia pakiet alertowy - nowe obostrzenia

Dlatego rządzący zdecydowali się na nowe obostrzenia, który nazwali pakietem alertowym. Głównie chodzi o zmianę limitów m.in. w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach. Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Limity obowiązujące od 1 grudnia 

  • Obiekty, które miały limit zapełnienia 75 proc., będą miały ten limit zmniejszony do 50 proc. m. in. - kina, teatry, gastronomia, hotele, opery, kościoły. 
  • Zgromadzenia i uroczystości, typu wesela, z limitem 150 osób będą ograniczone do 100 osób. 
  • Wydarzenia sportowe: obecnie limit wynosił 500 osób, zmieniamy go do 250 osób. W siłowniach, klubach fitness, muzeach podnosimy limit - 1 osoba na 15 m kw.
  • Obiekty typu siłowanie, muzeum, gdzie obowiązywał limit 1 os. na 10 mkw, podniesiono limit 1 os. na 15 mkw.

Pandemia uderza ze zdwojoną siłą! Kolejne kraje wprowadzają drastyczne obostrzenia. Czy nas też to czeka? ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Przypomnijmy, że limity dotyczą osób niezaszczepionych. Minister Adam Niedzielski pytany o to, jak restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy restaurator lub np. właściciel klubu fitness ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, Niedzielski ocenił, że "to jest bardzo prosta sytuacja".

- Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy – powiedział Niedzielski.

Minister dodał, że rząd pracuje nad tym, aby do ustawy dokleić możliwość weryfikowania tego. - Niemniej (...) postanowiliśmy, że zostanie zwiększona liczba kontroli, które są skierowane do przedsiębiorców. Jeśli będziemy widzieli, że ta kwestia jest nieweryfikowana, że są przekroczone limity, to siłą rzeczy to jest podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą – podkreślił minister.

Sonda
Czy powinny zostać wprowadzone obostrzenia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE