Ojciec prezydenta Dudy o dzieciach z in vitro: Eksperymenty medyczne

2019-10-08 13:54 PJ
Jan Duda
Autor: Beata Zawrzel Jan Duda

Na ostatniej prostej przed wyborami politycy nie mają łatwo. W Krakowie odbyła się debata kandydatów do Senatu. Wśród nich pojawił się Jan Tadeusz Duda, prywatnie ojciec prezydenta Dudy oraz senator Jerzy Fedorowicz. Jednym z tematów dyskusji było in vitro. Bez mocnych słów się nie obyło. Ojciec prezydenta stwierdził wprost, że in vitro jest eksperymentem medycznym.

Politycy doskonale wiedzą, że nie mogą uciec od poważnych tematów, a jednym z nich jest kwestia in vitro. W poniedziałek w Krakowie odbyła się debata kandydatów na senatorów. Wśród nich był też Jan Tadeusz Duda, ojciec prezydenta. Znany ze swej religijności profesor Duda powiedział: - Dziecko poczęte w wyniku in vitro to jest człowiek, to nie jest przedmiot, który można podarować rodzicom pragnącym mieć dziecko. I dodał, że w konstytucji jest zapis w artykule 39 - Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody - a jego zdaniem in vitro to eksperyment medyczny. Wyjaśnił też skoro naturalnie sześć milionów plemników konkuruje o to, który dostanie się do komórki jajowej, to w metodzie in vitro wprowadza się tylko jeden wybrany. - Niesłychana pycha i niesłychany brak odpowiedzialności ludzi, którzy podejmują się tego wobec przyszłych losów tego człowieka, którego życie w ten sposób się - ocenił ostro.

Słowom Jana Tadeusza Dudy postanowił odpowiedzieć biorący udział w dyskusji senator Jerzy Fedorowicz. I zapytał: - O czym pan rozmawia? (...) Wie pan, jak wyglądają kobieta i mężczyzna, którzy się kochają do bólu, którzy chcą mieć dziecko? - pytał. Przyznał, że zna wiele dzieci, które są z in vitro, i są one piękne, mądre i cudowne. Dodał też, że ludźmi, którzy chcą skorzystać z metody in vitro trzeba się opiekować, bo tylko chwilowy los skazał ich na to, że nie mogą mieć dziecka przy pomocy naturalnego sposobu. 

Najnowsze