Premier Morawiecki o inflacji. Padły znaczące słowa: Ona przyszła do nas z Rosji

2021-11-30 13:31
Premier Mateusz Morawiecki w Pałacu Elizejskim
Autor: PAP Premier Mateusz Morawiecki w Pałacu Elizejskim

Mateusz Morawiecki podczas konferencji zapowiedział ważne zmiany. Uchylił rąbka tajemnicy odnośnie tarczy antyinflacyjnej i przedstawił kolejne postanowienia. Jest zadowolony, że wielu specjalistów z dziedziny ekonomii i gospodarki pochwalili decyzje rządu dot. zatrzymania inflacji.

- Zmniejszenie akcyzy poprzez obniżenie opłaty emisyjnej do zera na okres 5 miesięcy do końca maja przyszłego roku nawet ponad 5 miesięcy i jednocześnie też nie zaliczamy paliw do podatku handlowego. To powoduje że obniżona zostanie cena paliwa o kolejne kilkanaście groszy wszystkie te działania razem będą prowadziły do obniżenia ceny paliwa o 20 do 25 gr. Optymiści mówią, że nawet to 30 gr zobaczymy. Ja wolę być ostrożnym optymista więc mówię 20-25 gr. Jednocześnie też wdrażamy dodatek osłonowy wynikający z podnoszonych cen przez różnych producentów ten dodatek osłonowych będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie on w kwotach od 400 zł 1100 zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego od wielkości od liczebności rodziny. Inflacja zagraża całemu światu warto zdać sobie z tego sprawę. Naszym sąsiadom tydzień temu mówiłem, że w Niemczech jest wysoka inflacja, ale wczorajsze dane dopiero pokazały jaka jest wysoka inflacja w Niemczech, które słyną z niskiej inflacji. Tam inflacja sięga około 6% - mówił premier.

- To kolejny kraj, który został który cierpi na skutek podnoszonych cen przez różnych producentów większość krajów Europy notuje rekordowe ceny. W tym czasie również nasi sąsiedzi, u niektórych z nich cena wysokość inflacji jest nawet wyższa. Poziom inflacji jest nawet wyższy, niż u nas, ale rząd Prawa i Sprawiedliwości nie szuka wymówek. Cieszę się, że po ogłoszonym pakiecie z zeszłego tygodnia wielu analityków, wielu ekonomistów wskazuje na to, że nie tylko ten pakiet jest pakietem wspierającym budżety domowe, ale jednocześnie jest antyinflacyjny w takim rozumieniu, że obniża presję inflacyjna ją o 1%, jak przekazali mi chociażby eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Oznacza to, że te narzędzia, które wybraliśmy są skuteczne. Kiedyś premier Tusk w dawnych czasach kiedy inflacja również była bardzo wysoka, przekraczała 5% mówił, że gdyby miał takie dwa guziki jeden po naciśnięciu którego inflacja wyrosła, a drugi po naciśnięciu którego inflacja by malała, to wybrałby oczywiście ten drugi, ale że nie może nic zrobić w związku z inflacją. My nie chowamy głowę w piasek. My zdajemy sobie sprawę z tego, że inflacja jest zaimportowana. Ona przyszła do nas z Gazpromu z Rosji ze względu na manipulacje cenowe, przyszła do nas podwyższonych cen uprawnień do emisji CO2, więc polityka klimatyczna Unii Europejskiej przyszła do nas - mówił Morawiecki podczas konferencji.

- Na skutek podniesionych cen surowców na całym świecie i przyszła do nas wreszcie na skutek tego, że ratowaliśmy miejsca pracy i uratowaliśmy te miejsca pracy czyli doprowadziliśmy do tego, że dzisiaj bezrobocie w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej, a jednocześnie najniższe w czasach III Rzeczpospolitej to szczególnie leżało na sercu na tym mi najbardziej zależało, aby Covid-19 nie doprowadził do zapaści setek tysięcy polskich przedsiębiorców i do zlikwidowania milionów miejsc pracy. My nie udajemy, że nie da się nic zrobić tak jak Rząd Platformy Obywatelskiej. Porównajcie sobie państwo czy oni wtedy roku 2011 zaproponowali jakąkolwiek tarcze antyinflacyjną. Przynajmniej częściowo kompensujemy i amortyzujemy wysokie skutki inflacji dla budżetów domowych. Kluczem jest zatem to, aby dobrać narzędzia tak żeby z jednej strony hamowały inhalacje, z drugiej nie hamowały rozwoju gospodarczego, a z trzeciej strony żeby te narzędzia były rzeczywiście pomocne

Express Biedrzyckiej - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Morawiecki wyprowadza pieniądze z Polski
Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna powinna być skierowana tylko do najuboższych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE