PiS może STRACIĆ większość w Sejmie - sondaż dla se.pl i NOWEJ TV

2016-12-17 3:00
Sejm, sala, obrady
Autor: Tomasz Radzik

W obecnym Sejmie to PiS rozdaje karty. Ale gdyby doszło do wyborów, to układ sił na Wiejskiej może się zmienić. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytutu Badań Pollster dla se.pl i NOWEJ TV. Partia Jarosława Kaczyńskiego (67 l.) musiałaby szukać koalicjanta lub znaleźć się w opozycji.

Ankieterzy zapytali 1001 dorosłych Polaków, na którą partię oddaliby głos, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę. Najwięcej głosów, bo 33 proc., oddano by na PiS. Mandaty otrzymaliby również kandydaci Nowoczesnej (21 proc.), PO - (13 proc.), SLD (8 proc.) i Razem - (7 proc.). Wspólnie mają 49 proc. poparcia. Natomiast PiS, gdyby zwarł szeregi z Kukiz'15 (12 proc.), to razem miałby 45 proc. i najwyraźniej straciłby pozycję tego, który rozdaje karty (PSL oraz Wolni i Solidarni nie weszliby do Sejmu). - Wynik sondażu wyraźnie wskazuje, że skończył się miesiąc miodowy. Aczkolwiek PiS i tak wyjątkowo długo ma pozytywne dla niego sondaże. Partia, która wygrywa wybory, zwykle szybciej traci sympatie wyborców - ocenia politolog Wojciech Jabłoński. - Niestety, polityka historyczna, spory o stan wojenny, o katastrofę smoleńską są bardzo ważne dla PiS, ale nie rozwiążą problemów Kowalskiego - kwituje politolog. Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż 14-15 grudnia.

Zobacz: BLOKADA sejmowej mównicy przez opozycję w obronie dziennikarzy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE