Poseł PiS chce obowiązkowych szczepień. Adam Niedzielski zabrał głos

2021-07-24 6:31
Szczepienie przeciw COVID-19
Autor: huntlh / CC0 / pixabay,com Dla kogo trzecia dawka? Ekspert wyjaśnia kto będzie jej potrzebował

Szczepienia przeciw Covid-19 są obecnie najlepszą metodą walki z koronawirusem. Choć nie ochronią w 1000% przed zakażeniem, pomagają uchronić się przed ciężkim przechorowaniem Covd-19 i zgonem. To szczególnie ważne, ponieważ wariant delta jest najbardziej zaraźliwą mutacją, z jaką mieliśmy do czynienia. Czy w związku z tym szczepienia przeciw Covid-19 powinny być obowiązkowe?

Szczepienia przeciw Covid-19 od samego początku wzbudzają wiele kontrowersji i choć eksperci wielokrotnie przekonywali, że są one bezpieczne, część osób nadal nie chce się zaszczepić. Obecnie w Polsce 16,7 miliona osób przyjęło dwie dawki preparatu, czyli 43,7% populacji. To za mało, by można było mówić o odporności zbiorowej, która ma zapewnić nam względne bezpieczeństwo. Czy w związku z tym szczepienia przeciw Covid-19 powinny być obowiązkowe? Tak uważa poseł PiS i były wiceminister zdrowia, Bolesław Piecha. Jego zdaniem to jedyna metoda, by uniknąć czwartej fali pandemii i zgonów. Myślę, że to szczepienia obowiązkowe powinny być powszechne, konieczne, żebyśmy uniknęli czy zmniejszyli skalę 4 fali na jesieni. A już na pewno konieczne jest, żeby obowiązkowo zaszczepiła się służba medyczna – powiedział w rozmowie z nami.

Nie przegap: Czwarta fala koronawirusa. Niedzielski ostrzega: obostrzenia możliwe już w sierpniu

Jak na razie jednak rząd nie chce wprowadzać takiego rozwiązania. Na razie nie podjęliśmy decyzji, by te obowiązkowe szczepienia wprowadzić. Podobnie nie myślimy o tym, by wprowadzić dostępność usług tylko dla osób zaszczepionych – podkreślał Adam Niedzielski na konferencji 23 lipca. Z kolei Michał Dworczyk zapowiedział, że na razie chcą wprowadzić inne metody, które mają zachęcić do szczepień przeciw Covid-19. - Nie możemy uciekać od tego, jakie jest nastawienie Polaków do szczepień. Myślimy raczej o zmianie postaw społecznych, bo faktycznie niektóre działania mogą okazać się nieskuteczne – mówił pełnomocnik rządu do spraw narodowego programu szczepień.

Zobacz: Czwarta fala koronawirusa. Jakie obostrzenia planuje rząd? Ujawniamy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE