Prof. Mączyńska: Bogaci płacą dziś mniej niż biedni

2018-05-16 4:30
Prof. Elżbieta Mączyńska
Autor: Tomasz Radzik Prof. Elżbieta Mączyńska Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

- Czym innym jest wprowadzenie podatków progresywnych, czym innym danina solidarnościowa. To nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie - ocenia prof. Elżbieta Mączyńska, ekonomistka z SGH.

"Super Express": - Rząd ogłosił, że danina solidarnościowa obejmie ludzi zarabiających rocznie powyżej miliona złotych. To dużo czy mało?

Prof. Elżbieta Mączyńska: - Jeśli chodzi o wysokość progu, od którego danina byłaby wypłacana, milion złotych to około 87 tys. zł miesięcznie. To oczywiście duże zarobki, jednak w przypadku banków nie są niczym wyjątkowym. Tam są dyrektorzy zarabiający po kilka milionów złotych rocznie. Problem w tym, że nie jest to duża grupa. Więc pytanie, jakie jej opodatkowanie przyniesie wpływy do budżetu.

- W dyskusji na temat tej daniny pojawiły się pytania, czy pomysł opodatkowania najbogatszych ma sens. Liberałowie uważają, że zdecydowanie nie, że lepiej podatki obniżać, a najlepiej do liniowych.

- Gdyby tak było, to Szwecja i inne kraje skandynawskie znajdowałyby się na szarym końcu pod względem wskaźników rozwoju gospodarczego. A tak nie jest. Już Adam Smith, twórca ekonomii klasycznej, na którego liberałowie chętnie się powołują, pisał, że podatki powinny być progresywne, a bogaci powinni płacić więcej. Polscy liberałowie tego jednak nie doczytali.

- I nie wprowadzili takich podatków w Polsce. Choć są progresywne, jest drugi próg.

- W Polsce podatki są tak naprawdę degresywne. To znaczy, że bogatsi płacą relatywnie mniej niż mniej zarabiający. A przecież to nie jest tak, że jak ktoś ma milion złotych, a stawka podatku wyniesie 75 proc., to będzie płacić 750 tys. zł! 75 proc. płaciłby jedynie od nadwyżki powyżej konkretnej kwoty. Stawka ta jednak powinna być progresywna i progów powinno być więcej. Nie tylko wspomniany milion złotych.

- Danina solidarnościowa naprawdę pomoże niepełnosprawnym?

- Czym innym jest wprowadzenie podatków progresywnych, czym innym danina solidarnościowa. To nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie. Zdecydowanie lepszym pomysłem byłoby utworzenie funduszu dobrowolnych wpłat dla ludzi poszkodowanych przez los w rozumowaniu szerszym niż tylko niepełnosprawni.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE