PRZERAŻAJĄCA wizja znanego wirusologa. Do tego doprowadzi pandemia koronawirusa

2020-10-26 6:00 EŁEM
Pandemia
Autor: Getty Images

Koszmarny skok liczby chorych, który obserwujemy w ostatnich dniach to jedno. Innym, równie ważnym problemem jest brak personelu. Coraz więcej lekarzy, pielęgniarek i ratowników jest w kwarantannie lub choruje na COVID. Rąk do pracy brakowało jeszcze przed pandemią, teraz sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Eksperci nie wykluczają, że będzie trzeba posiłkować się pomocą lekarzy z zagranicy.

- Będzie problem z personelem. I z miejscami w szpitalach, które są dramatycznie przepełnione – mówi nam prof. Włodzimierz Gut (68 l.). - Będziemy musieli ściągać ludzi z krajów, gdzie pensje są niższe, i którzy nie będą bali się do nas przyjechać – przekonuje wirusolog. To oznacza, że wkrótce mogą nas leczyć m.in. lekarze z Ukrainy. Jest tylko jeden haczyk. - Może się bowiem pojawić problem z nostryfikacjami ich dyplomów – wskazuje nasz ekspert.

Prof. Gut przekonuje, że jeśli epidemii nie uda się zatrzymać, to część ludzi, z łagodniejszym przebiegiem choroby będzie musiała trafiać do izolacji specjalistycznej, z większym zaopatrzeniem medycznym i większymi potrzebami dotyczącymi personelu.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Duda ma koronawirusa. Specjalne miejsce w szpitalu

Express Biedrzyckiej - Michał Dworczyk: Nie chciałbym uruchamiać szpitala na Narodowym
Najnowsze
KOMENTARZE