200 zł DODATKU dla 70 tys. emerytów! Sprawdź, czy ci przysługuje [SZCZEGÓŁY]

2020-10-23 6:16 ABR
Emerytury 2021
Autor: Shutterstock Emerytury 2021

Świetna wiadomość dla ponad 70 tys. emerytów! Osoby urodzone w 1953 r., które skorzystały z prawa do wcześniejszej emerytury, mogą otrzymać w 2021 r. wyższe świadczenia. Jeśli ktoś przeszedł na emeryturę powszechną, nie musi nic robić. Jeśli zaś nadal dostaje emeryturę wcześniejszą, powinien zgłosić do się do ZUS.

W 2013 r. weszła w życie ustawa, która osobom na wcześniejszej emeryturze obniżyła późniejszą emeryturę powszechną. Świadczenie zostały im zmniejszone o kwoty pobranych już emerytur. Wprowadzone przez Sejm przepisy dotknęły ok. 76 tys. osób, które na wcześniejsze świadczenia przeszły w latach 2008-2013, a największą grupę stanowiły kobiety z rocznika 1953.

Nowe regulacje były krzywdzące, gdyż osoby, które przeszły na wczesną emeryturę, nie były uprzedzone, że będą miały niższe dochody. Nic dziwnego, że Trybunał Konstytucyjny w 2019 r. zakwestionował obowiązującą ustawę. Sejm niedawno naprawił swój błąd i znowelizował ustawy przywracając większą podstawę obliczenia emerytur. Seniorzy z rocznika 1953 mogą teraz dostać wyższe świadczenia. Według ZUS podwyżka wyniesie przeciętnie 200 zł.

– Emerytury przeliczymy na nowo z urzędu. Nie trzeba składać wniosku w tej sprawie – zapewnia Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Inaczej sprawa wygląda dla osób urodzonych w 1953 r., które do dziś nie przeszły na emeryturę powszechną. One muszą złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia – dodaje.

Przeliczenie emerytury powszechnej nastąpi po 11 stycznia 2021 r. Emeryci, którzy planują złożyć w ZUS wniosek w tej sprawie, muszą zrobić to przed tą datą.

ZOBACZ TEŻ: Jeszcze WYŻSZA WALORYZACJA emerytur! Są NOWE WYLICZENIA! Sprawdź, ile zyskasz

Super Raport 22.10 (Goście: Marcin Kierwiński - PO oraz Katarzyna Kotula - posłanka Lewicy i liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet)
Najnowsze