Jak drożyzna wpływa na decyzje wyborcze Polaków? Sondaż pokazuje wszystko

2022-05-28 5:00
pieniądze, banknoty
Autor: Pixaby

Większość, bo aż 66 proc. Polaków, którym zadaliśmy pytanie, czy wzrost cen wpłynie na ich decyzję wyborczą podczas przyszłorocznych wyborów parlamentarnych, odpowiedziało: TAK! W rządzie powinna zapalić się czerwona lampka. – To złe wieści dla PiS także dlatego, że ich polityka wciąż przyczynia się do wzrostu inflacji – komentuje prof. Antoni Dudek (56 l.).

Benzyna po 8 zł, chleb po 10 zł, karton mleka po 7 zł. Jeśli inflacja będzie się pogłębiała w dotychczasowym tempie, wspomniane ceny będą rzeczywistością w październiku 2023 r., gdy Polacy ruszą do urn wyborczych. Jak twierdzi politolog Antoni Dudek, utrzymywanie obecnego trendu może być gwoździem do trumny dla Zjednoczonej Prawicy.

>>>Sondaż partyjny. Formacja pod wodzą Tuska z poparciem 49,79 proc.!

– Jestem zdziwiony, że tak mało ludzi odpowiedziało w tym sondażu „tak” – mówi nam politolog. – Co nam to mówi? Że o tym, kto będzie rządził, zadecydują niezadowoleni, i że przyszłoroczna kampania wyborcza będzie opierać się na tym, kto będzie bardziej przekonująco kłamał. Dlaczego? Bo brutalna prawda jest taka, że jedynym sposobem na ograniczenie inflacji jest ograniczenie dochodu – po to, by zmniejszyć konsumpcję. A tego nikt nie powie wprost – przekonuje Dudek.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 24–25 maja na próbie 1062 dorosłych Polaków. 

>>>Najnowszy sondaż: PiS straci władzę. Raport Złotorowicza [WIDEO]

Sondaż. Wzrost cen wpłynie na decyzję wyborców przy przyszłorocznych wyborach
Autor: SE/Maciej Turowicz
Sonda
Czy chcesz, aby PiS wygrało wybory w 2023?
Prof. Marcin Matczak: PiS jest uzależniony od władzy jak alkoholik od wódki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE