Tak żyją cudzoziemcy w ośrodku strzeżonym w Białymstoku. Wiemy, czym się zajmują [ZDJĘCIA]

2021-12-09 7:09
Ośrodek dla cudzoziemców
Autor: ARCHIWUM PRYWATNE Ośrodek dla cudzoziemców

Cudzoziemcy przekraczający granicę polsko-białoruską nie kończą swej wędrówki w siedzibie Straży Granicznej. Niektórzy trafiają do Strzeżonych Ośrodków dla Cudzoziemców. W rozmowie z „SE” naczelnik białostockiego ośrodka opowiada, ile osób przebywa w filii w Białymstoku i Czerwonym Borze nad którymi trzyma pieczę. - Obecnie w Białymstoku przebywa 140 osób. Natomiast w Czerwonym Borze 147 osób. Wśród cudzoziemców, którzy przebywają w dwóch wspomnianych ośrodkach są dzieci, ale także osoby dorosłe. Rodziny - mówi nam mjr SG Andrzej Eliaszuk.

Kto konkretnie trafia do strzeżonych ośrodków oraz Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców? - W ośrodkach strzeżonych są umieszczane osoby, wobec których prowadzona jest procedura administracyjna zobowiązująca cudzoziemca do powrotu do kraju pochodzenia. Będąc w ośrodku cudzoziemcy często składają wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce. Przyjmujemy wniosek i w ciągu 48 godzin wysyłamy go dalej. Jest on procedowany przez szefa urzędu do spraw cudzoziemców - zapewnia Eliaszuk. Wśród mieszkańców białostockiej placówki nie brakuje dzieci, które dzięki pomocy pracowników placówki mogą się uczyć. - Dzieci realizują u nas obowiązek szkolny. Do pomocy w edukacji są wyznaczone konkretne szkoły, w których nauczyciele są odpowiednio przeszkoleni do pracy z cudzoziemcami. Na pierwszych zajęciach zapewnialiśmy dzieciom tłumacza. Jednak dużo dzieci zna j. angielski. Edukacja i poziom edukacji jest dostosowany do wieku - przekazuje nam. Pracownicy z sekcji edukacyjnej zapewniają dzieciom także inne atrakcje. -  W naszym Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku cudzoziemcy mają świetlicę, siłownię, stołówkę oraz sale, w których mogą skorzystać z internetu i kreatywnych zajęć - podsumowuje Eliaszuk.

Zobacz w naszej galerii, jak się żyje w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna ujawnia dane

Przypomnijmy, że od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku - 17,5 tys., we wrześniu - 7,7 tys., a w sierpniu - 3,5 tys. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Sonda
Czy Straż Graniczna powinna pomagać uchodźcom w nauce?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE