Tak posłowie ośmieszyli Jarosława Kaczyńskiego [WIDEO]

2018-07-12 12:38 Jakub Szczepański
Jarosław Kaczyński
Autor: MArek Zieliński/Super Express Jarosław Kaczyński (2016)

Po skandalu z gigantycznymi nagrodami dla rządu Beaty Szydło (55 l.) interweniował sam Jarosław Kaczyński (69 l.), który zadeklarował obniżenie wynagrodzeń posłów i senatorów. – To decyzja, którą najdalej w ciągu dwóch miesięcy uda się wyegzekwować – stwierdził. Ledwie trzy tygodnie później było już wiadomo, że posłowie zwyczajnie ośmieszyli prezesa.

Wróćmy do 30 kwietnia. Posiedzenie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. To tu posłowie decydowali o kształcie ustawy, która obniżała ich uposażenia o 20 proc. Dyskusja była gorąca: - Podejrzewam, że żaden w pełni rozumu człowiek, w pełni sił psychicznych, nie cieszy się z tego, że będzie zarabiał mniej – wyznał szczerze Marcin Horała (37 l.) z PiS. Pozostało tylko pytanie: kiedy posłowie dostaną po kieszeni? Redukcja pensji miała stać się faktem już dwa tygodnie po ogłoszeniu ustawy.

Instrukcje prezesa PiS były jasne, więc parlamentarzyści powinni zubożeć błyskawicznie. I choć partia rządząca pokazała, że potrafi uchwalać ustawy w ciągu kilkunastu godzin, tym razem wystąpił "problem", którego najwidoczniej nie potrafili pokonać. Oficjalnie chodzi o to, że Kancelarie Sejmu i Senatu muszą mieć czas, by dostosować się do wypłaty obniżonych wynagrodzeń.

Stosowną zmianę opóźniającą obniżkę zgłosił Włodzimierz Bernacki (58 l.) z PiS, przewodniczący komisji. Wniosek został poparty jednogłośnie. W ten sposób ustawa wprowadzała obniżki "pierwszego dnia drugiego miesiąca po miesiącu ogłoszenia". Co to oznacza w praktyce? Skoro ustawa pojawiła się w Dzienniku Ustaw 9 lipca, zacznie obowiązywać dopiero po wakacjach! Tak oto posłowie wystrychnęli na dudka prezesa PiS.

Najnowsze