Urodziny Antoniego Macierewicza. Zapis relacji [ZDJĘCIA]

2018-08-04 17:21 Paula
Urodziny Antoniego  Macierewicza
Autor: PAPS Antoni Macierewicz z żoną Hanną

Antoni Macierewicz skończył w piątek 70 lat. Z tej okazji środowisko "Gazdety Polskiej" postanowiło zorganizować dla byłego szefa MON przyjęcie urodzinowe. Impreza była huczna.

Impreza urodzinowa Macierewicza została zorganizowana w żołniereskim klimacie. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem zebrani goście mogli wysłuchać żołnierskich pieśni, takich jak: Wojenko wojenko czy Serce w plecaku. I nie zaczęła się o wyznaczonej porze, a nieco później. Jak tłumaczył Tomasz Sakiewicz, szef "GP": - Antoni Macierewicz nie wie o niespodziance, więc zrobiliśmy tak, by się trochę spóźnił.

Na żywo

Urodziny Antoniego Macierewicza

17.20

O godzinie 17.00 miało rozpocząć się przyjącie urodzinowe Macierewicza. Ale tak się nie stało. Zebrani czekali na przybycie jubilata ponad kwadrans.

17.26

Urodziny rozpoczęte! Na początku zebrani odśpiewali gromkie "Sto lat". Prowadzący uroczystość Tomasz Sakiewicz serdecznie powitał Antoniego Macierewicza, który pojawił się w towarzystwie żony, córki i wnucząt. Powitani zostali także ministrowie, posłowie i senatorowie, ale najbardziej gorąco z gości powitano prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

17.35

Przemawia prezes PiS: - Wielce dostojny jubilacie, wielce dostojna małżonko Haniu, szanowna rodzino. Antoni Macierewicz od najmłodszych lat postawił na Polskę. Co to oznaczało? Od początku postawił na to, że będzie służył ojczyźnie. Ta służba była służbą racjonalną. To co, charakteryzowało go przez dziesięciolecia, to była racjonalność.

17.47

- Antoni postawił na niepodległą Polskę - mówi szczerze Jarosław Kaczyński, wspominając życie Macierewicza, w tym działalność KOR. Prezes Prawa i Sprawiedliwości wspomina też okres powstawania Solidarności i działalności jubilata.

17.52

Kaczyński mówi, że Macierewicz postawił na rozbicie systemu agentury. Jak mówi, Antoni Macierewicz "w pokorze" podjął się sprawie lustracji. - Ta sprawa była ważna, chociaż niestety i te mechanizmy, które wywodziły się z poprzedniego systemu, doprowadziły do tego ruchu nie było. Antoni jednak tego się trzymał i ma zasługę, że te sprawy pozostały w polskim społeczeństwie i były załatwiane.

17.57

Kaczyński opowiada, że kolejną misją Macierewicza była sprawa katastrofy smoleńskiej. - To dzięki Antoniemu sprawa nie minęła a stoi po dziś dzień. Kolejną misją było MON, to piekielnie trudna sprawa, trzeba być twardym i asertywnym człowiekiem(...) Ktoś zapyta dlaczego Antoni nie jest teraz ministrem? Nie mogę o tym mówić - powiedział prezes PiS.

17.58

 - Antoni jest mimo 70. jest młodzieńczy, a młodsi patrząc na jegeo skoki z trampoliny i akrobacje, widzą, że to jeszcze daleko do końca, a Antoni jeszcze wiele dla Polski zdziała - kończy z uśmiechem Kaczyński.

18.05

List z życzeniami i gratulacjami dla jubilata Antoniego Macierewicza przesłał marszałek Senatu, Stanisław Karczewski. Jego list odczytał Tomasz Sakiewicz. - Pragnę wyrazić uznanie i podziękowanie za pana odwagę (...) Chciałbym podziękować za nieustępliwość w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej.

18.06

List przekazał także marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, który napisał o Macierewiczu: - Proszę przekazać panu Antoniemu Macierewiczowi najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności. (...) Życzę wspaniałej atmosfery i niezapomnianych wrażeń z tego spotkania.

18.30

Na urodzinach Macierewicza pojawił się Jan Pietrzak, który śpiewa i gra specjalnie dla byłego ministra.

18.40

Nie tylko Jan Pietrzak, jest też i Ryszard Makowski z gitarą.

19.25

Po części artystycznej czas na prezent dla jubilata. Prezent przekazuje Sławomir Cenckiewicz. To książka "Niepodległość ma jeden kształt", której idea narodziła się, jak mówi Cenckiewicz m.in. po tym, jak padło stwierdzenie, że Macierewicz stosuje "ubeckie metody". Przypomnijmy, że takie określenie padło z ust prezydetna. - Te słowa były bolesne, bo każdy kto zna pana działalność, każdy wie, że pańskim imperatywem działania jest antykomunizm.

19.14

Tak wyglądają uroczystości urodzinowe

19.38

Na zakończenie oficjalnej częściu urodzin czas na przemówienie samego jubilata, Antoniego Macierewicza: - Słuchajcie, żona mówi, że przez to przedłużanie tort się roztapia...Więc będę mówię krótko, jakieś pół godziny... Żartowałem.

Jubilat wspomina rodziców i dziękuję: matce, żonie i córce. - Bez tych kobiet, mnie by nie było. Dziękuję... I dziękuję za te słowa "Ach, gdyby nie teściowa to bym cię dawno rzuciła" - żartuje Macierewicz. Dziękuje Janowi Olszewskiemu i ojcu Rydzykowi: - Uczyli mnie wiary i polityki. Najniżej chcę się ukłonić panu Kaczyńskiemu, za dyskusję, spory i różnice - mówi.

19.50

Jubilat na koniec podziękował Krystynie Pawłowicz- Ten symbol trzeba zlikwidować (Pałac Kultury i Nauki), a w tym miejscu postawić kolumnę chwały wojska polskiego! Pani profesor dziękuję! - zakończył wystąpienie Macierewicz.

Urodziny Antoniego Macierewicza. Prezes Kaczyński na uroczystości
Autor: Screen You Tube Prezes Kaczyński przemawia: - Antoni Macierewicz od najmłodszych lat postawił na Polskę.