USA podpisze ważną umowę z Polską! Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo z wizytą w Warszawie

2020-08-08 9:27 ŁT
Mike Pompeo
Autor: AP Mike Pompeo

W dniu święta Wojska Polskiego i setną rocznicę Bitwy Warszawskiej do Polski przyleci szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo. Polityk podpisze wraz szefem polskiego MON Mariuszem Błaszczakiem umowę o współpracy wojskowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Sekretarz stanu weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej i spotka się prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

Mike Pompeo będzie w naszym kraju w podwójnym charakterze. Jako sekretarz stanu USA spotka się z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem oraz z premierem Mateuszem Morawieckim. Z kolei jako reprezentant amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą oraz weźmie udział w uroczystościach upamiętnienia stulecia Bitwy Warszawskiej. 

CZYTAJ KONIECZNIE: Kaczyński szykuje się na TRZECIĄ KADENCJĘ. KULISY ZAMKNIĘTEGO spotkania PiS

- Pompeo - również jako reprezentant Donalda Trumpa - będzie w Warszawie podpisywał umowę o współpracy wojskowej między Polską a USA. Negocjacje umowy niedawno się zakończyły; jest ona wypełnieniem woli prezydentów Polski i USA wyrażonej w deklaracjach podpisanych przez obu przywódców w ubiegłym roku w Waszyngtonie o zwiększeniu obecności armii amerykańskiej w Polsce, także w sensie dowództwa V korpusu - powiedział prezydencki minister cytowany przez PAP.

Czego dotyczy umowa?
Porozumienie pomiędzy Polską i USA przechodzi obecnie "konieczne uzgodnienia wewnątrz administracji obu państw, w trybie międzyresortowym w polskim rządzie oraz między departamentami w USA". Umowa  jest "wypełnieniem woli prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych wyrażonej w deklaracjach podpisanych przez obu przywódców w ubiegłym roku w Waszyngtonie o zwiększeniu obecności armii amerykańskiej w Polsce, także w sensie dowództwa V korpusu" - zaznaczył Szczerski. Dokument potwierdza pobyt w Polsce około 4,5 tysiąca członków personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie w naszym kraju około tysiąca kolejnych. Do tego zawiera lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej USA nad Wisłą.

Wizyta Pompeo odbędzie się po tym, jak w zeszłym tygodniu Pentagon przedstawił plan wycofania prawie 12 tys. żołnierzy amerykańskich z Niemiec. Spośród nich 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO. Prezydent USA Donald Trump uzasadnia ten krok tym, że władze RFN za mało wydają na obronność.

Amerykanie drwią z koronawirusa? Sandra Kubicka o życiu w USA w czasie pandemii

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Źródło: PAP

Najnowsze