Uwaga emeryci! Przyszłoroczna podwyżka jeszcze wyższa

2018-09-08 2:00 LB, TEM
Uwaga emeryci! Wyższa waloryzacja
Autor: Andrzej Woźniak Józef Czerski emeryt z Siedlec: - To dobrze, że waloryzacja będzie wyższa. Mam 1100 zł emerytury, cieszę się, że dostanę 28 zł, bo wszystko drożeje. Poszły w górę ceny masła, wędliny, chleba i innych artykułów spożywczych. Ta podwyżka tego nie zrekompensuje, ale na pewno się przyda.

W przyszłym roku może paść rekord. Marcowa podwyżka emerytur może być znacznie wyższa niż ta prognozowana przez rząd. Najniższe emerytury wzrosną o ok 30 zł miesięcznie. Tak wysoką waloryzację emeryci będą zawdzięczać… szybko rosnącym płacom.

Mamy doskonałą wiadomość dla seniorów, którzy nie mogą się już doczekać marcowych podwyżek swoich świadczeń. Przyszłoroczna waloryzacja może wynieść nawet 3,7 proc. Jak to możliwe, skoro rząd ogłosił niedawno, że w przyszłym roku emerytury wzrosną o 3,26 proc.? Sprawdziliśmy, że rządowe prognozy były zbyt ostrożne. W projekcie przyszłorocznego budżetu Ministerstwo Rodziny założyło, że płace wzrosną o 3,3 proc. SE ustalił natomiast, że ten wzrost może być na koniec roku znacznie wyższy – według najnowszych danych wynosi prawie 5,5 proc. Do wyliczenia waloryzacji bierze się zaś 20 proc. tego wskaźnika. Jeśli więc do końca roku, inflacja utrzyma się na poziomie co najmniej 2,6 proc., a płace będą nadal tak szybko rosły – to w marcu seniorzy dostaną 3,7 proc. podwyżki! Takiego scenariusza nie wyklucza zresztą minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (63 l.), która w rozmowie z superbiz.pl przyznała, że wzrost płac może być wyższy od zakładanego przez rząd i tym samym potwierdziła informacje o wyższej waloryzacji.

Barbara Kozłowska (77 l.), Białystok:

Czekam na pieniądze

- Po 33 latach pracy na trzy zmiany w fabryce włókienniczej mam zaledwie 1400 zł świadczenia. Z pewnością przyda mi się każdy grosz i oczywiście to dobra wiadomość, że ma być wyższą waloryzację emerytur niż rząd wcześniej zapowiadał. Ale poczekamy - zobaczymy.

TABELKA REKORDOWA WALORYZACJA
Autor: redakcja SE TABELKA REKORDOWA WALORYZACJA
Najnowsze
KOMENTARZE