Wszystkich Świętych 2020. ZAMKNIĘTE cmentarze! NOWE obostrzenia! Premier PODJĄŁ decyzję

2020-10-30 16:30 miko pmar
Cmentarz
Autor: summa/cc0/pixabay

Premier Mateusz Morawiecki o 15:30 przedstawi informację w sprawie funkcjonowania cmentarzy w Dniu Wszystkich Świętych oraz ewentualnych dalszych obostrzeń, które mogą zostać wprowadzone w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Będziemy relacjonować to wydarzenie na bieżąco. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji z konferencji premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego oraz oraz prof. Andrzeja Horbana, przewodniczącego grupy rządowych doradców epidemiologicznych.

Podczas czwartkowej konferencji na Stadionie Narodowym premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w piątek rząd przedstawi informacje dotyczące m.in. dostępności cmentarzy w Dniu Wszystkich Świętych oraz zasad pracy biurowej.

Rzecznik rządu Piotr Müller zaprzeczał doniesieniom, jakoby rząd zamierzał wprowadzić stan wyjątkowy. Zapewnił, że nie ma w tej chwili żadnej decyzji, co do kwestii wprowadzenia takiego stanu. - Dzisiaj spotka się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, omówi wszystkie za i przeciw takiej decyzji, aby na przykład zdecydować się na zamknięcie cmentarzy. Myślę, że dzisiaj ta dyskusja się zakończy, a jutro zostanie ogłoszona decyzja - mówił  rzecznik rządu.

RELACJA NA ŻYWO [WCIŚNIJ F5, ABY ODŚWIEŻYĆ]

16:28 KONIEC! Dziękujemy, że byliście z nami!

Tymczasem w sieci pojawiają się już dość ciekawe pytania:

16:17 Premier zdradził, że już wczoraj opozycja została zaproszona na rozmowy, aby wygasić trwające protesty, dodając, że druga strona nie zdecydowała się skorzystać z tej propozycji. Ponowił ją publicznie na poniedziałek. - W czwartek była próba zaproszenia przedstawicieli opozycji do rozmów, jednak nie zostały przyjęte; ponawiam swoje zaproszenie na poniedziałek, ponieważ jesteśmy gotowi rozmawiać i przedstawiać propozycje kompromisowe - mówił.

W kolejnym pytaniu zapewnił, że prezydencki projekt będzie ewentualnie uchwalony w jak najszybszym tempie. Przyznał, że nie będzie miał żadnego problemu, żeby w ten weekend poświęcić mu dużą ilość czasu.

Przypomniał przy tym, że trwają prace nad tzw. tarczą branżową, czyli wsparciem dla konkretnych segmentów rynku.

Zapytany o to, czy kościoły zostaną zamknięte, odpowiedział, że nie, choć dodał, że wciąż obowiązywać będzie ilość osób na metr kwadratowy.

16:10 Rozpoczynają się pytania. Na początek premier pytany jest o to, czy rząd ustąpi wskutek ostatnich wydarzeń? Ponownie przywołał on prezydencki projekt, który powinien szybko zakończyć trwające protesty. Chwalił propozycję Andrzeja Dudy, oceniając, że jest ona "bardzo konkretna".

Pytany o sens obostrzeń w kontekście protestów, Morawiecki przypomniał, że bardzo wiele z manifestujących to osoby młode, znacznie mniej narażone na negatywne działanie koronawirusa. Dodał jednak, że zarażając się Covid19 stwarzają ogromne zagrożenie dla swoich dziadków i rodziców.

16:07 Przemawia prof. Andrzej Horban. Z jego wypowiedzi zdecydowanie najbardziej zapadnie w pamięci:

16:04 Ważne słowa premiera:

15:53 Swoje wystąpienie rozpoczął minister zdrowia. Duże skoki w liczbie zakażonych połączył on z tym, że wykonuje się obecnie znacznie więcej badań niż wcześniej. Dzięki temu "mamy coraz lepsze rozeznanie na temat liczby chorych". Poinformował przy tym, że jeśli obecne liczby zakażonych utrzymają się na podobnym poziomie przez najbliższe dwa tygodnie, to należy to traktować jako scenariusz optymistyczny.

Dodał przy tym, że kolejnych obostrzeń na nadchodzący tydzień rząd ma nadzieję nie wprowadzać.

Poinformował przy tym, że zmienią się zasady kwarantanny. Dotychczas współdomownicy osoby zakażonej musieli czekać na telefon z sanepidu, teraz będzie się ona rozpoczynać automatycznie.

Dużą zmianą jest też fakt, że dotychczas testy genowe wymagały potwierdzenia drugim testem (PCR). Od teraz już ten pierwszy wynik będzie obligatoryjny.

15:51 Premier mówił też, że "jest nadzieja". W trakcie spotkania z przywódcami europejskimi paść miała deklaracja, że najprawdopodobniej już w styczniu pojawi się szczepionka na koronawirusa (mówić o tym miała szefowa Komisji Europejskiej)!

Morawiecki z nadzieją dodał, że już na wiosnę wróci normalność...

15:45 Premier po raz kolejny zaapelował do seniorów, aby w jak największym stopniu ograniczyli wyjścia z domu i kontakty z innymi osobami przez najbliższe dwa tygodnie, gdyż "od tego zależy wasze życie".

Wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą być w miejscu pracy, są zobowiązani do pracy zdalnej przez najbliższe dwa tygodnie. Morawiecki zaapelował do wszystkich przedsiębiorców, aby również w swoich firmach zdecydowali się na takie rozwiązanie.

Morawiecki przypomniał, że od kwestii światopoglądowych, o które toczy się teraz walka, ważniejsze było nasze życie. Przywołał prezydencką ustawę w sprawie aborcji, i zapewnił, że może ona zostać przyjęta w błyskawicznym tempie.

15:40 Przemawia Mateusz Morawiecki. Mówi o tym, że odbył rozmowy z przywódcami z innych europejskich państw, i wszyscy z nich są zaskoczeni wielkością drugiej fali. Mając w perspektywie zbliżające się już powoli Święta Bożego Narodzenia poinformował, że W SOBOTĘ, NIEDZIELĘ I PONIEDZIAŁEK CMENTARZE BĘDĄ ZAMKNIĘTE!

Premier przywołał słowa znajomego lekarza, który miał powiedzieć, że jeśli starsza pani zdecydowałaby się odwiedzić grób swojego zmarłego męża, to już po 3 tygodniach mogłaby do niego dołączyć.

15:32 Konferencja standardowo nie rozpoczyna się zgodnie z czasem. Tymczasem w sieci wrze:

15:19 Przypomnijmy: Jak poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia "mamy 21 629 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3416), wielkopolskiego (3082), kujawsko-pomorskiego (1954), małopolskiego (1914), śląskiego (1761), łódzkiego (1554), lubelskiego (1455), podkarpackiego (1274), pomorskiego (1049), dolnośląskiego (999), zachodniopomorskiego (668), świętokrzyskiego (607), warmińsko-mazurskiego (594), opolskiego (550), lubuskiego (394), podlaskiego (358). Z powodu COVID-19 zmarło 35 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 167 osób".

14:57 Według nieoficjalnych ustaleń cmentarze będą zamknięte w wielkich miastach w naszym kraju. Polacy spodziewają się lockdownu, ale mieli nadzieję, że bez problemu będą mogli odwiedzić groby swoich bliskich. Niestety w tym roku raczej będzie to niemożliwe w dniu 1 listopada. To okropna wiadomość także dla przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą zniczy i chryzantem. To też wielki dramat dla ogrodników, którzy uprawiają chryzantemy. Te kwiaty tak naprawdę sprzedają się tylko w okresie Wszystkich Świętych i Zaduszek.

Zobacz więcej: PILNE. Nieoficjalnie. Cmentarze zamknięte. Dramat tysięcy Polaków

14:30 O godzinie konferencji poinformowało po południu Centrum Informacyjne Rządu

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital polowy dla „covidowych” pacjentów.
Najnowsze